InstagramFacebookYoutube
Tréning

Cezpoľný beh: Dobré dôvody, prečo by ste sa mu mali venovať

21. júna 2021
Cezpoľný beh: Dobré dôvody, prečo by ste sa mu mali venovať
Cezpoľný beh môže byť náročnejší ako behanie na rovnom povrchu chodníka, no prínosy behu po nerovnej trati s prevýšeniami a prírodnými prekážkami môžu byť vítané pre vašu celkovú tréningovú snahu.

Cezpoľný beh vás dostane ďalej od ľudí a dopravy, poskytne vám priestor na lepší „relax“ v prírodnom prostredí, dodá vášmu tréningu nový entuziazmus i pestrosť. Venovať by ste sa mu mali z nasledujúcich dôvodov:

1. Mentálne prínosy – keď bežíte po rovnom chodníku, môžete si dovoliť stratiť koncentráciu. Pri cezpoľnom behu však musíte byť koncentrovaní neustále. Zabudnete tak na svoje starosti z bežného života a budete si trénovať aj schopnosť koncentrovať sa.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Emocionálne prínosy – starosti v bežnom živote vám prinášajú aj stres a emocionálne napätie. Dajú sa vybiť aj behom v meste, ale v prírode, na poli či v lese, vám okolité prostredie pomôže výraznejšie uvoľniť sa.

3. Komplexnejší tréning – tým, že sa zmiešavajú druhy povrchu a sklony trasy, tým väčšia časť tela sa do behu zapája. To z vás urobí silnejšieho a komplexnejšie bežca, ako len behanie na chodníku alebo atletickej dráhe.

4. Predchádzanie zraneniam – pri behu na tvrdom chodníku zapájate do akcie stále tie isté svaly. Zmiešané povrchy cezpoľného behu vedú k tomu, že každý váš krok je trochu iný. To umožňuje rozširovať nárazy na väčšie spektrum svalov a redukovať tým riziko zranenia.

5. Zlepšenie zdravia pľúc – behávanie v mestskom prostredí má vplyv aj na vaše pľúca. Každá šanca ísť behať na čerstvá vzduch je pre vás prínosom. A cezpoľný beh sa uskutočňuje v prostredí, ktoré je typicky na tom s kvalitou vzduchu lepšie.

6. Zlepšenie obozretnosti – cezpoľný beh so sebou prináša rôzne nástrahy, pre ktoré musíte zostať v pozore. Môžete preskakovať kmeň stromu alebo skákať z kameňa na kameň. Tým si vytvoríte lepší balans medzi pohybom a myslením. Zároveň sa naučíte spoznávať svoje hranice a zlepšite si inštinkty, ktoré sú využiteľné aj v bežnom živote.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist