InstagramFacebookYoutube
Tréning

8 tipov pre zelenáčov medzi vzpieračmi

07. januára 2016
8 tipov pre zelenáčov medzi vzpieračmi
Vzpieranie je silový šport, ktorý sa čoraz častejšie stáva obľúbený aj pre fitness nadšencov, ktorí začínali s cvičením skôr s kulturistickými úmyslami. Ak aj vás zlákali ťažké váhy, prečítajte si rady, ktoré vám pomôžu zvyknúť si na život vzpierača.

8 tipov pre zelenáčov medzi vzpieračmi:

1. Začnite skoro - čím skôr sa vzpieraniu začnete venovať, tým väčší bude váš potenciál. To isté platí aj o súťažení. Prvé súťaže väčšinou končia neúspechmi a nezdarmi. Čím skôr si ich prežijete, tým lepšie pre vás. Takisto vás súťaže dokážu viac motivovať a usmerňovať.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Naučte sa správnu techniku - ešte predtým, ako začnete trénovať s ťažkými váhami, by ste sa mali uistiť, že zvládate správnu techniku prevedenia. Na jej zlepšovaní dokonca neustále pracujú aj profíci. Správna technika vám pomôže maximalizovať výkony a pritom znižuje riziko zranenia. A uznajte, že v tomto športe je vysoké.

3. Sústreďte sa na kľúčové cviky - mnoho vzpieračov sa nechá zlákať cvičením rôznych cvikov, ale v skutočnosti by ste sa mali sústrediť na to, čo je podstatné. Venujte svoju energiu drepom, mŕtvym ťahom a benčpresu. V začiatkoch to platí dvojnásobne. Až keď budete zvládať tieto cviky, pridávajte doplnkové.

4. Vyhľadajte si pomoc - vo vzpieraní je veľa vecí, ktoré sa sami nenaučíte. Preto by ste hlavne v začiatkoch vyhľadať pomoc od niekoho skúseného, najlepšie niekoho, kto sa vzpieraniu venuje alebo venoval aj súťažne. Ak sa u vás nájde klub, prihláste sa doň, aby nad vami stál znalý tréner.

5. Navštevujte súťaže - pomôže vám, ak budete súťaže vo vzpieraní navštevovať aj ako diváci. Okúsite atmosféru a prostredie tohto športu, budete vidieť to, čo robia ostatní vzpierači, spoznáte nových ľudí a tým, že športom budete žiť, budete aj seba motivovať k lepším výkonom.

6. Kúpte si kvalitné vybavenie - nejde o to, aby ste vyzerali dobre, ale aby ste si pomohli povolenými spôsobmi k maximalizácii vašich výkonov. Zaobstarajte si preto kvalitné vzpieračské dresy, opasky, trhačky, bandáže.

7. Sústreďte sa na vaše ciele - buďte k sebe úprimní a odpovedzte si na otázku, či vám váš životný štýl umožní stať sa úspešným vzpieračom. Pri vzpieraní sa musíte sústrediť na svoje ciele. To neznamená len trénovať. Musíte sa dobre stravovať, veľa oddychovať a robiť rôzne obety. Alkohol ani prehýrené víkendy vám nepomôžu.

8. Buďte trpezliví - neočakávajte, že budete hneď veľkým silákom. Vzpieranie si vyžaduje trpezlivosť a čas. Spočiatku začnete s ľahkými váhami, potom ich budete priebežne zvyšovať. Je to však dlhý proces. Nenechajte sa teda odradiť, ak to bude trvať. Musíte robiť malé kroky. Dlhodobo.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist