Suplementy

Dôležité: Nepleťte si MCT olej s kokosovým olejom

13. októbra 2021
Dôležité: Nepleťte si MCT olej s kokosovým olejom
Používate MCT olej? Možno áno, možno si to len myslíte. TC Luoma z T Nation poukázal na dôležitú skutočnosť, o ktorej musíte vedieť. A preto vám ju takouto formou zdieľame.

Kokosový olej je požehnaním pre ľudí v keto diéte. Tým často poskytuje energiu pre tela, ktorým chýbajú sacharidy. Pomáha tiež k prechodu do fázy ketózy, ktorá je pre nich dôležitá... aspoň si to myslia.

Problémom však je, že veľa z týchto ľudí je pod dojmom, že kokosový olej je synonymom mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú známe skôr pod skratkou MCT.

Tie sú prospešné, pretože na rozdiel od mastných kyselín s dlhým reťazcom (LCT), vynechávajú dôležitý biochemický krok a smerujú rovno do ciev a následne pečene, v ktorej poskytujú rýchlu energiu. Tiež vstupujú do mitochondrií, kde sa menia na dva ketóny ďalej metabolizované pre vznik CO2, vody a energie namiesto toho, aby sa ukladali ako tuk.

Oproti tomu, LCT tuky sa zlučujú s proteínmi, aby vytvorili chylomikróny, ktoré vstupujú do krvi cez lymfatický systém a väčšinou obchádzajú pečeň. Nanešťastie, cirkulujú telom a ukladajú sa ako podkožný tuk. Niektoré zostávajú aj ako povlak na vnútornej strane ciev.

A práve tu sa to zamotáva, ako podotkol Luoma.

Kokosový olej pozostáva z troch mastných kyselín, ktoré sú považované za MCT tuky. Tie tvoria 15 až 55 % kokosového oleja. Kyselina laurová, dominantný „MCT tuk“ v kokosovom oleji, sa však metabolizuje ako mastná kyselina s dlhým reťazcom, čím narúša celé to kúzlo kokosového oleja.

Asi 70 až 75 percent kyseliny laurovej sa absorbuje a transportuje rovnakými chylomikrónmi, ktoré sa spájajú s LCT tukmi a ktoré podporujú ukladanie podkožného tuku a budovanie povlaku v cievach. To znamená, že pri najlepšom len jedna tretina kokosového oleja sa vstrebáva ako MCT olej. A to je príliš veľký rozdiel na to, aby ste si ich navzájom mýlili.