Namiesto toho, aby ste si nadávali, sa pokúste byť konštruktívni. Ak budete na seba príliš prísni a nahnevaní, môže to viesť k začarovanému kruhu, pri ktorom sa budete mimoriadne obmedzovať až raz znova vybuchnete. Namiesto toho urobte radšej toto:
Dajte si prechádzku – kráčanie pomôže stimulovať tráviaci systém a dostať pod kontrolu hladinu cukru v krvi. Nepreháňajte to však. Stačí ležérne tempo.
Pite vodu – nepite samozrejme veľké množstvo naraz, ale pravidelne si pomaly vychutnávajte pohár vody. Telu pomôže zbaviť nadbytočnú soľ a potenciálne aj predíde zápche.
Snažte sa neležať – prichádzate tým o šancu páliť kalórie a pri plnom žalúdku to môže spôsobiť, že sa bude jedlo tlačiť naspäť, čo môže spomaliť trávenie a spôsobiť pálenie záhy.
Dajte ruky preč od bubliniek – bublinkové nápoje nie sú takým skvelým nápadom, ako by ste si mohli myslieť. Spôsobia, že vás bude ešte viac nadúvať.
Skryte kalorické pokušenia – ak vám zostali ešte zvyšky jedla, dajte ich dojesť niekomu inému alebo sa ich zbavte. Výskumy ukazujú, že takéto pokušenie zvyšuje pravdepodobnosť opakovaného prejedania sa.
Zacvičte si – cvičenie je dobrý spôsob, ako využiť energiu z jedla, naštartovať metabolizmus a spáliť nejaké kalórie, aby ste obmedzili negatívne dopady prejedenia. Len si na tréning počkajte aspoň 3 hodiny.
Naplánujte si ďalšie jedlo – ak už ste sa prejedli, nechcete riskovať prehrešky v strave znova. Preto si dôkladne ďalšie jedlá naplánujte. Voľte skôr nízkokalorické recepty.
Jedzte pomaly a zmysluplne – trvá asi 20 minút, kým žalúdok povie mozgu, že má dosť. Preto sa naučte jesť pomaly a zmysluplne tak, aby ste si jedlo vychutnávali. Vnímajte farbu, chuť či konzistenciu jedál.
Zvážte pomoc špecialistu – v mimoriadnych prípadoch si môžete vytvoriť poruchu stravovania, pri ktorej sa pravidelne prejedáte. Ak to neviete zastaviť, mali by ste sa zbaviť hanby a osloviť doktora, ktorý vám pomôže s liečbou.
Čítať ďalší článok:
Tréning, ktorým efektívne spálite tuky nie len cez sviatky Zdieľať na Facebooku