Výživa

Jedlá, ktoré uľavia pri brušných problémoch

20. januára 2015
Jedlá, ktoré uľavia pri brušných problémoch
Ak máte problémy so žalúdkom, bolesť vám vie poriadne strpčiť život. A keď sa k tomu pridá zápcha, hnačka alebo kŕče, váš deň dostane neželanú príchuť. Lieky sú v týchto situáciách jednou možnosťou, ale pomôcť si môžete aj stravou.

Ak máte problémy s trávením, nasledujúce jedlá by mohli byť pre vás riešením:

1. Banány
Banány sú ľahko stráviteľné a vo všeobecnosti nerobia žalúdku problémy. Sú naopak známe svojimi prospešnými účinkami pri žalúdočných problémoch, keďže obsahujú pektín, ktorý prirodzene rozhýbava črevá.

2. Ryža
Podobne ako zemiaková kaša či biele sucháre, aj biela ryža je dobrou voľbou, ak máte v bruchu chaos a nadúva vás. Ryža nebude vyvárať stres na oslabený tráviaci systém a takisto pomôže pri hnačke, kedy nasaje tekutiny a spevní stolicu.

3. Bylinkový čaj
Samotný teplý čaj padne vhod pri žalúdočných problémoch, ale mätový a harmančekový čaj sú známe aj pre ich špecifické účinky. Mätový čaj bojuje proti bolestiam brucha aktiváciou špeciálneho kanálu v hrubom čreve. Takisto ale pomáha aj pri žalúdočnej nevoľnosti. Harmančekový čaj takisto vplýva proti bolesti a kŕčom.

4. Jablková šťava
Podobne ako banány, aj jablká sú dobrým zdrojom pektínu, ktorý pomáha redukovať symptómy hnačky. Ak vás trápia problémy s bruchom, jablká nahraďte jablkovou šťavou, ktorá bude ľahšie stráviteľná.

5. Zázvor
Mnoho štúdii ukázalo, že zázvor funguje ako liek proti nevoľnosti a vo všeobecnosti zlepšuje stav tráviaceho systému. Funguje to aj v prípade, ak si urobíte zo zázvoru čaj alebo ho len prežúvate.

6. Papája
Jedenie papáje pomáha podporovať trávenie, uľavuje tráviacim poruchám a účinkuje proti zápche. O toto všetko sa starajú enzýmy papaian a chymopapaian, ktorá rozkladajú bielkoviny a v žalúdku vytvárajú zdravé kyslé prostredie.