InstagramFacebookYoutube
Suplementy

4 hlúpe mýty, ktoré sa spájajú s proteínom

11. 1. 2023
4 hlúpe mýty, ktoré sa spájajú s proteínom
Pokiaľ ide o chudnutie a najmä budovanie svalov, najčastejšie skloňovanou makroživinou sú bielkoviny. Ich príjem je veľmi dôležitý, a preto je potrebné možné rezervy pokryť. A pohodlným spôsobom je proteínový nápoj. Niektorí ľudia sa ho však obávajú, pretože veria tvrdeniam, ktoré nie sú pravdivé.

Pokročilí a skúsení cvičenci už veľmi dobre poznajú prínosy proteínov a kým niektorí začiatočníci sa do ich konzumácie vrhnú bezhlavo, iní sú opatrní. Ktorým štyrom rozšíreným mýtom by mali prestať veriť?

Vysoký príjem proteínu škodí obličkám a pečeni

Žiaden zvýšený príjem bielkovín z proteínových nápojov nespôsobí poškodenie obličiek a pečene, pokiaľ nemá jedinec na to zdravotné predpoklady. Zároveň je na to potrebné užívať dlhodobo mimoriadne vysoké množstvá bielkovín. Väčšina ľudí má pritom problém prijať z bežnej potravy len odporúčané množstvo. Zdraví ľudia sa konzumácie proteínov nemusia báť.

Článok pokračuje pod reklamou


Proteín potrebujú len kulturisti

Kulturisti potrebujú zvýšený príjem bielkovín, ale to neznamená, že proteín nepotrebujú obyčajní ľudia či kondiční cvičenci. Každý človek potrebuje prijímať bielkoviny a každý, kto ich zo stravy neprijíma dostatok, bude ťažiť z proteínového doplnky výživy. Bežný dospelý človek potrebuje prijať minimálne 1 gram bielkovín na 1 kg svojej hmotnosti.

Proteín škodí zdraviu

Proteíny možno brať len za formu jedla, ktoré je bohaté na bielkoviny. Nejde o žiadny druh steroidov alebo liekov, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Preto na ne nepotrebujete ani predpis od doktora. Ak si budete vyberať produkty overených značiek, nebudete svoje zdravie prakticky nijak ohrozovať.

Vegeratiáni nemôžu získať dostatok bielkovín

Vegetariáni a vegáni môžu nabrať kvalitnú svalovú hmotu aj bez toho, aby prijímali živočíšne zdroje bielkovín. Je síce ťažšie získať z rastlinných zdrojov komplexné bielkoviny, ale dá sa to. A prácu v napĺňaní odporúčaného prímu bielkovín uľahčujú aj proteínové doplnky výživy. Existujú rôzne alternatívy proteínov pre vegánov či vegetariánov, vrátane sójového, hráškového či konopného. Nie ste odkázaní len na mliečne druhy.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist