InstagramFacebookYoutube
Výživa

Tento zvyk vám pomôže schudnúť pol kila týždenne

10. 1. 2023
Tento zvyk vám pomôže schudnúť pol kila týždenne
Chudnutie môže byť v určitých obdobiach náročné, preto je ľahšie robiť jeden krok po druhom. A bude ľahšie, ak váš prvý krok dokáže ukázať veľké výsledky a to rýchlo. Dobrá správa je, že existuje jeden zvyk v stravovaní, ktorý to dokáže.

Olivia Tarantinová poukázala na to, že ak si osvojíte tento zvyk, tak dokážete schudnúť aj pol kilogramu za týždeň. Určite ste zvedaví, o aký zvyk to vlastne ide. Odpoveď je jednoduchá – konzumujte denne odporúčané množstvo vlákniny, teda aspoň 28 gramov denne.

Možno to neznie ako dostatočne dramatická vec a v skutočnosti by prelomová byť ani nemala. Malo by byť samozrejmosťou, že prijmete toľko vlákniny. Pravda je však taká, že väčšina ľudí ju v dostatočnej miere neprijíma.

Článok pokračuje pod reklamou


A práve jej nedostatok v strave je dôvodom, prečo tento zvyk bude mať taký veľký vplyv na vaše chudnutie. Zvýšenie príjmu zo 16 na 28 gramov vlákniny denne preukázateľne znižuje pocity hladu, znižuje príjem energie a podporuje spaľovanie tukov.

Jedna štúdia zverejnená v žurnále ISRN Obesity skúmala vplyv zvýšenia príjmu vlákniny o 75 percent na odporúčanú dennú dávku 28 gramov. Počas obdobia 4 týždňov prijímali účastníci buď 1,5 šálky fazule denne, alebo iné jedlá bohaté na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina a celozrnné produkty.

Výskumníci zistili, že obe skupiny účastníkov znížili svoj denný kalorický príjem o 250 až 300 kalórií, nahlasovali menšie pocity hladu a väčšie pocity nasýtenia. V priemere schudli 1,4 až 1,7 kilogramu hmotnosti, čo je týždenne takmer pol kilogramu.

Aby ste tento zvyk uviedli do praxe, snažte sa prijímať minimálne jednu potravinu bohatú na vlákninu (minimálne 3 gramy vlákniny na porciu) s každým jedlom, ktoré položíte na tanier. Tak môžete zvýšiť svoj súčasný príjem až o 12 gramov.

Najviac vlákniny pritom môžete získať napríklad z fazule, bôbu, hrachu, šošovice, rôznych druhov semien, orechov, bobuľovitého ovocia, celozrnných produktov, tekvice, listovej zeleniny, jabĺk, brokolice, sladkých zemiakov a podobne.

Pozri aj: Najlepšie zdroje vlákniny


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist