Ak chcete vybudovať nové svaly čo najrýchlejšie, držte sa nasledujúcich siedmich vedecky overených tipov:
Uprednostňujte viackĺbové cviky – základné cviky, pri ktorých pohyb vychádza z viac ako jedného kĺbu, stimulujú viac svalov naraz. Príkladmi takýchto cvikov sú tlaky na lavičke, tlaky nad hlavu, drepy, mŕtve ťahy, príťahy v predklone, zhyby a podobne. Výskumy ukazujú, že tieto cviky dokážu budovať svaly rýchlejšie za menej času ako cviky, ktoré cielia len na jednu svalovú partiu.
Vybudujte si silné základy – neponáhľajte sa a nejaký čas venujte tomu, aby ste sa s ľahšími váhami naučili správnu technik cvikov. Zúročí sa vám to neskôr, pretože bude cvičenie s ťažšími váhami efektívnejšie a bezpečnejšie. Platí to aj pre tých, čo sa k cvičeniu vracajú po dlhšej pauze. Aj budovanie svalovej vytrvalosti s nižšími váhami a väčšími počtami opakovaní môžu viesť k svalovým prírastkom.
Progresívne sa preťažujte – princíp progresívneho preťaženia je základom napredovania pri budovaní sily i svalovej hmoty. Nemôžete donekonečna cvičiť rovnaké počty sérií a opakovaní s rovnakými váhami a očakávať, že budete robiť pokroky. Jednoducho, každý tréning musí byť o trochu ťažší ako ten predošlý, či už zvýšite o 10 percent váhu alebo urobíte o jedno či dve opakovania viac ako minule.
Nepreháňajte to s cvičením – na efektívne budovanie svalovej hmoty postačí, ak budete celé telo cvičiť trikrát do týždňa alebo si ho rozdelíte na rôzne svalové partie a absolvujete tri-štyri tréningy týždenne. V posilňovní svaly nerastú. Dôležitá je regenerácia, počas ktorej k rastu dochádza. Snažte sa každý tréning odcvičiť do hodiny a medzi sériami neoddychujte viac ako minútu – tá je pre budovanie svalov optimálna.
Prijímajte dostatok energie – cvičenie musíte podporiť aj stravou a ak chcete naberať hmotu, musíte viac kalórií prijať zo stravy, ako ich vydáte zo seba bazálnym metabolizmom a fyzickou aktivitou. Snažte sa mať na začiatku kalorický prebytok na úrovni 300-500 kalórií. To by malo viesť k naberaniu pol kilogramu až kilogramu svalov mesačne.
Dôraz klaďte na bielkoviny – v strave je jedna živina, ktorá je obzvlášť dôležitá pre budovanie svalov – bielkoviny. Denne by ste mali prijať minimálne 0,8 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti. Ak chcete rýchlejšie výsledky, treba tento príjem zvýšiť až na 1,5 gramu. Dôležité je konzumovať ich s každým jedlom, večer ideálne pomalý druh (napr. kazeín), po cvičení a ráno rýchly (napr. srvátkový proteín).
Buďte trpezliví – síce je tu reč o rýchlom budovaní svalov, musíte si uvedomiť, že všetko je relatívne a naberanie svalov skutočne nejaký čas potrvá. Nie je to rýchly proces, preto netreba tlačiť na pílku. Nemali by ste cvičiť a jesť viac, ako by ste mali, pretože to povedie k zmiešaným výsledkom – môže dôjsť k pretrénovaniu, resp. nabratiu väčšieho množstva tukov, ktorých zhadzovania následne môže viesť aj k úbytku svaloviny. A väčšinou aj vedie.
Čítať ďalší článok:
Tréning legendy (54. časť) – Kevin Levrone a tréning hrudníka Zdieľať na Facebooku