InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Prekvapivé jedlá a nápoje, ktoré vám ničia zuby

8. decembra 2023
Prekvapivé jedlá a nápoje, ktoré vám ničia zuby
Ľudia často nemyslia na to, aký vplyv na ich zuby má jedlo alebo nápoj, ktorý akurát konzumujú. Ak si však nedáte pozor, môže dôjsť k sfarbeniu vašich zubov, zubným kazom i problémom s ďasnami a ústnou dutinou.

Ktoré jedlá a najmä nápoje vplývajú negatívne na vaše zuby, ak ich konzumujete pravidelne?

Tmavo sfarbené ovocie – nie len černice a čučoriedky, ale aj také granátové jablko zanechávajú sfarbujú vaše zuby do tmava. Platí to najmä o ovocí tmavočervenej a tmavo purpurovej farby.

Článok pokračuje pod reklamou


Lízatká, cukríky, sladkosti – obsahujú veľa cukru, ktorému sa potešia baktérie vo vašich ústach, čo môže viesť až k zubnému kazu. Navyše, niektoré obsahujú farbivá, ktoré vedú aj k stmavnutiu zubov.

Mlieko – možno to znie prekvapujúco, ale je to tak. Ak vypijete mlieko večer pred spaním, zostane na vašich zuboch dlhší čas a laktóza v ňom zvýši riziko zubného kazu.

Káva – asi neprekvapí, že káva vedie k zožltnutiu zubov. Jej nadmerný príjem však môže viesť aj k poškodeniu skloviny a zvýšeniu citlivosti zubov. Ak si do nej pridávate cukor, ten zvýši riziko zubného kazu.

Alkohol – pivo či víno obsahujú veľa cukru, ktorý vedie k zubným kazom i poškodeniu zubnej skloviny. Tmavé pivo a červené víno tiež môžu viesť k sfarbeniu zubov, podobne, ako káva.

Ovocné vody – vody ochutené ovocím obsahujú menej cukru, ale zvyčajne veľa kyselín z ovocia. Citrón, grapefruit či pomaranč obsahujú kyseliny, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu.

Zelené smoothies – tieto nápoje môžu byť zdravé, ale vplývajú aj na zuby, ak do nich pridáte aj proteín. Na zuboch sa môže udržiavať povlak a niektoré nápoje obsahujú aj veľa cukru z ovocia, ktorý môže viesť k zubnému kazu.

Tmavé omáčky – omáčky tmavého sfarbenia, ako je sójový omáčka, balzamikový ocot, paradajková omáčka sú známe pre to, že vedú k zožltnutiu zubov. Vysoká kyslosť octov zase môže spôsobiť vytváranie škvŕn na zuboch.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist