InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako sa zbaviť bolesti nôh po tvrdom tréningu?

19. 2. 2024
Ako sa zbaviť bolesti nôh po tvrdom tréningu?
Nie každý cvičenec je masochistom. Jednou z nepríjemných súčastí tréningu je pre väčšinu z nich svalová bolesť. Asi tou najnepríjemnejšou je pritom svalovica po tvrdom tréningu nôh.

Mierna bolesť sa dá ešte zniesť. Ak však svoje nohy zničíte intenzívnym tréningom, niekoľko dní vás môže sužovať bolesť, ktorá vás frustruje aj pri bežných aktivitách. Dobrou správou je, že existuje niekoľko možností, ako sa jej zbaviť alebo ju obmedziť:

Pite dostatok vody –hydratácia je dôležitá aj vo vzťahu so svalovou bolesťou. Pitie dostatku vodu počas tréningu zlepšuje vašu výkonnosť, no zároveň aj proces regenerácie. Naopak, dehydratácia zvyšuje bolesť a predlžuje proces zotavovania.

Článok pokračuje pod reklamou


Neignorujte strečing – strečing je jedným z najlepších spôsobov, ako obmedziť svalovú bolesť v nohách. Pravidelné naťahovanie svalov po cvičení tiež znižuje riziko zranení a zlepšuje svalovú pružnosť, rozsah pohybu a krvný tok.

Využite masáž – znížiť svalovicu môže aj masáž po tréningu, ktorá znižuje zápaly a prekrvuje svaly. Alternatívou je vyžívanie penového valca, ktorý pomôže vašim hamstringom i štvorhlavému stehennému svalu a zefektívni regeneráciu.

Aplikujte esenciálne oleje – rozmarínový či levanduľový olej môžete aplikovať na precvičované svaly a kĺby po tréningu, čím potenciálne môžete znížiť ich bolestivosť. Treba si voliť kvalitné produkty a dať pozor na alergickú reakciu, ktorá nie je častá, ale ani vylúčená.

Skúste kúpeľ – uvoľniť svaly a znížiť ich bolesť môžete aj kúpeľom v teplej vode, v ktorej ste nechali rozpustiť epsomskú soľ.

Konzumujte vybrané jedlá – aj strava môže mať vplyv na svalovú bolesť. Treba po tréningu konzumovať jedlá, ktoré majú protizápalové účinky. Príkladom sú rajčiny, mastné ryby, orechy, bobuľovité ovocie, zelená listová zelenina.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist