Motivácia

5 tipov, ako sa donútiť k cvičeniu

09. novembra 2014
5 tipov, ako sa donútiť k cvičeniu
Niektorí z nás majú v sebe pre cvičenie takú vášeň, že nepotrebujú žiadnu dodatočnú motiváciu, aby išli chytiť do rúk činky. Väčšina z ľudí však radšej zaľahne pred televízor alebo si sadne za počítať či relaxuje s rodinou. Platí to hlavne po dlhom dni v práci. Posledné vec, ktorú po nej chcete robiť, je cvičenie.

Ak je však pre vás zdravie dôležité a chceli by ste sa k cvičeniu dostať, ale pohodlie vždy nad vami zvíťazí, skúste využiť nasledujúcich päť tipov, ktoré by vám mohli v tejto situácii pomôcť:

1. | Cvičte hneď ako prídete domov
Ak prídete z roboty a prvé čo urobíte je, že sadnete pred televíziou alebo počítač, zabudnite na to, že sa vám už bude chcieť postaviť, aby ste sa išli nadrapovať s činkami. Na relaxovanie však máte ešte dosť času. Čo takto po príchode z práce chytiť do rúk činky? Čím skôr sa odhodláte po príchode domov cvičiť, tým viac obmedzíte pokušenia, ktoré vás od neho odpútavajú.

2. | Cvičte s partnerom
Mnoho štúdii ukázalo, že cvičenie vo dvojici je lepšie ako cvičenie osamote. Dvojnásobne to platí pre nemotivovaných jedincov, ktorý si ľahšie cvičenie obľúbia, ak ho s niekým zdieľajú. S partnerom sa navyše môžete tlačiť vpred a posilníte aj svoj vzťah.

3. | Zapnite si hudbu
Zapnite si obľúbenú pesničku, začnite si ju pospevovať alebo sa postavte a dajte sa do tanca. Behom pár minút sa vám zvýši tlkot srdca, rozprúdi sa vám krv a vy sa opäť budete cítiť o trochu energickejšie. Vďaka tomu sa vám aj zvýši chuť cvičiť.

4. | Chyťte si do rúk vaše „šunky“
Ak chcete schudnúť, tak sa postavte pred zrkadlo a pozrite sa na seba. Partie, ktoré vás najviac znepokojujú, si chyťte do rúk. Ak chcete spáliť tuky na bruchu, chyťte si tuky v tejto oblasti do rúk a povedzte si, že je na čase, aby sa z vás stratili. Zničte ich následným tréningom.

5. | Meditujte
Niekedy pomôže aj trochu vypnúť a dopriať telu po fyzickej i mentálnej stránke oddych predtým, ako sa odhodláte cvičiť. Meditácia je vhodná alternatíva. A nezabúdajte, že aj cvičenie je pre vaše telo i ducha prospešné.

Pozri aj:
Prekonajte bežné bariéry a začnite cvičiť
Ako z cvičenia urobiť zvyk?
Meditácia a cvičenie