InstagramFacebookYoutube
Tréning

Toto je 12 najlepších cvikov s využitím vlastnej váhy tela

11. 4. 2024
Toto je 12 najlepších cvikov s využitím vlastnej váhy tela
Nepotrebujete činky ani stroje na to, aby ste vybudovali vyšportovanú postavu s minimom tukov a pekne vytvarovanými svalmi. Aj cvičenie s vlastnou váhou tela môže byť efektívne, ak vsadíte na tie správne cviky.

Dobrou správou je, že nemusíte zisťovať efektivitu jednotlivých cvikov technikou „pokus-omyl“. Aj táto oblasť trénovania je už dobre zdokumentovaná, a tak vám vieme poradiť, na ktoré cviky sa máte zamerať. Nasledujúcich 12 cvikov vám pokryje celé telo:

Drepy – jeden z prvých cvikov, s ktorým sa v živote stretneme. Drepy sú základom pre rozvoj sily a svalovej hmoty dolných končatín, nie len stehien, ale aj lýtok. Stimulujú pritom aj sedacie svaly.

Článok pokračuje pod reklamou


Kľuky – jeden zo základných cvikov, ktorý je zároveň jedným z najefektívnejších pre rozvoj hornej časti tela. Precvičí primárne hrudník, ramená a tricepsy, no prínosom je aj pre stred tela.

Zhyby – klasické zhyby s nadhmatom a širokým úchopom sú síce náročné, ale odmenia vás silovými prírastkami v hornej časti tela a vybudujú široký chrbát. Stojí za to prekonávať sa pri ich cvičení.

Obrátené príťahy – na hrúbku chrbta a kompenzáciu vplyvu kľukov je potrebné robiť aj vertikálne príťahy. V tomto prípade ide o obrátené príťahy, pri ktorých sa vy priťahujete k tyči a nie tyč k vám, ako pri bežných príťahoch s veľkou činkou. Pri hocakých príťahoch sa do činnosti zapája aj biceps.

Panvový most – tento cvik je nedocenený, no posilňuje spodnú časť chrbta a sedacie svaly, vďaka čomu sa vyhnete bolestiam a zvýšite svoju silu pri iných cvikoch, ako sú drepy či mŕtve ťahy. Väčšou výzvou sú, ak ich vykonávate s jednou nohou.

Angličáky (burpees) – tento cvik dá tiež zabrať, ale okrem spevnenia svalov celého tela výrazne podporuje aj chudnutie a buduje skvelú kondíciu. Spálite pri ňom hromadu kalórií.

Zhyby podhmatom – príťahy k hrazde s užším úchopom a podhmatom tiež precvičujú chrbtové svalstvo, ale ešte výraznejšie aj bicepsy. A práve pre pomoc bicepsov je väčšina ľudí schopná urobiť viac opakovaní zhybov s podhmatom ako s nadhmatom.

Tricepsové kľuky – keď chcete precvičiť viac tricepsy, dajte ruky za seba na lavičku, nohy majte pred sebou a pomaly sa spúšťajte dole a vytláčajte hore s tricepsovými kľukmi. Do cvičenia sa zapoja aj ramená.

Doska (plank) – tento izometrický cvik vám pomôže vybudovať silu stredu tela, zlepšuje stabilitu i držanie tela. Dlhšie ako minútu v nej byť nemusíte.

Výpady – ďalší výborný a známy cvik pre rozvoj spodnej časti tela, najmä stehien a sedacích svalov. Výhodou pri nich je, že zlepšujú aj rovnováhu a významnejšie zapájajú do činnosti stred tela. Existuje viacero variácii – vpred, vzad, do strán, v chôdzi , s výskokom a podobne.

Výstupy na lavičku – jednoduchý cvik, ktorý si však vyžaduje silu a rovnováhu. Do činnosti sa zapájajú predná i zadná časť stehien, ako aj sedacie svaly.

Výskoky na debnu – tento plyometrický cvik precvičí zadok, stehná a lýtka, pričom zlepší aj vašu výbušnosť, kondíciu a športovú agilitu. Hodí sa aj do chudnutia.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist