Ak v noci nemáte dostatok spánku, popoludňajší spánok dokáže znížiť zdravotné riziká spojené s nedostatkom spánku, zlepšiť náladu a dodať viac energie a koncentrácie. Je však normálne, že vám po zdriemnutí si chutí jesť?
Niektorí ľudia sa budia hladní po zdriemnutí pre hormonálne zmeny – hladina rastového hormónu počas spánku rastie, no popoludní je vyššia ako v akýkoľvek iný čas dňa. Keďže tento hormón pomáha regenerovať telo, zvýšená potreba energie sa prejaví hladom.
Ten po zdriemnutí môžete mať zvýšenú chuť do jedla aj v ďalších troch prípadoch:
Nepijete dostatok vody – niekedy sa signály vysielané mozgom mýlia a v skutočnosti nie ste hladní, ale smädní. Hlad, únava, strata koncentrácie, pobolievanie hlavy môžu značiť dehydratáciu. Ak sa zobudíte po zdriemnutí hladní, skúste sa najskôr napiť pohára vody. Ak hlad pretrvá, zjedzte jedlo bohaté na bielkoviny a komplexné sacharidy.
Nemáte dostatok spánku – každý človek má svoje vlastné potreby, pokiaľ ide o spánok. Ak počas noci nespite dostatočne dlho, zdriemnutie si vám môže pomôcť. Ak však spánok trpí dlhšiu dobu, budete počas dňa hladnejší a to bude platiť aj po tom, čo si zdriemnete. Nedostatok spánku totiž zvyšuje hladinu grelínu a kortizolu, ktoré stimulujú apetít.
Máte nízku hladinu cukru v krvi – hladina cukru v krvi sa vám počas dňa mení a jej pokles dokážu spôsobiť faktory, ako je intenzívne cvičenie, stresová situácia či vynechanie jedla. Pri nízkej hladine cukru sa pritom cítite hladnejší, pretože sa telo snaží hladinu cukru zvýšiť a na to potrebuje stravu.
Čítať ďalší článok:
10 minút a doma: Tréning celého tela bez využitia náčinia Zdieľať na Facebooku