InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Prečo ste hladní, keď si zdriemnete?

21. 4. 2024
Prečo ste hladní, keď si zdriemnete?
Cítite sa hladní po tom, čo si cez deň zdriemnete? Potom zbystrite pozornosť. Túžba po jedle po krátkom spánku sa vám môže niečo snažiť povedať.

Ak v noci nemáte dostatok spánku, popoludňajší spánok dokáže znížiť zdravotné riziká spojené s nedostatkom spánku, zlepšiť náladu a dodať viac energie a koncentrácie. Je však normálne, že vám po zdriemnutí si chutí jesť?

Niektorí ľudia sa budia hladní po zdriemnutí pre hormonálne zmeny – hladina rastového hormónu počas spánku rastie, no popoludní je vyššia ako v akýkoľvek iný čas dňa. Keďže tento hormón pomáha regenerovať telo, zvýšená potreba energie sa prejaví hladom.

Článok pokračuje pod reklamou


Ten po zdriemnutí môžete mať zvýšenú chuť do jedla aj v ďalších troch prípadoch:

Nepijete dostatok vody – niekedy sa signály vysielané mozgom mýlia a v skutočnosti nie ste hladní, ale smädní. Hlad, únava, strata koncentrácie, pobolievanie hlavy môžu značiť dehydratáciu. Ak sa zobudíte po zdriemnutí hladní, skúste sa najskôr napiť pohára vody. Ak hlad pretrvá, zjedzte jedlo bohaté na bielkoviny a komplexné sacharidy.

Nemáte dostatok spánku – každý človek má svoje vlastné potreby, pokiaľ ide o spánok. Ak počas noci nespite dostatočne dlho, zdriemnutie si vám môže pomôcť. Ak však spánok trpí dlhšiu dobu, budete počas dňa hladnejší a to bude platiť aj po tom, čo si zdriemnete. Nedostatok spánku totiž zvyšuje hladinu grelínu a kortizolu, ktoré stimulujú apetít.

Máte nízku hladinu cukru v krvi – hladina cukru v krvi sa vám počas dňa mení a jej pokles dokážu spôsobiť faktory, ako je intenzívne cvičenie, stresová situácia či vynechanie jedla. Pri nízkej hladine cukru sa pritom cítite hladnejší, pretože sa telo snaží hladinu cukru zvýšiť a na to potrebuje stravu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist