InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Jednoduché veci, ktoré môžete urobiť večer pre svoje trávenie

17. 5. 2024
Jednoduché veci, ktoré môžete urobiť večer pre svoje trávenie
Počas spánku vaše telo síce oddychuje, no stále pracuje. Aktívny zostáva aj váš tráviaci systém, ktorému môžete urobiť službu, ak večer pred spaním urobíte niekoľko jednoduchých vecí.

Lindsay Tigarová priniesla pre Livestrong sedem jednoduchých prvkov večernej rutiny, ktorá pomôže reštartovať telesné procesy a nekomplikovať tráviacemu systému život v čase, keď si najviac potrebuje oddýchnuť:

Obmedzte čas pred obrazovkami – skúste aspoň hodinu pred spánkom nesledovať televíziu alebo sa nepozerať do displeja počítača, tabletu či mobilu. Tieto činnosti totiž zvyšujú hladinu stresových hormónov, čo ovplyvní celú kvalitu vášho spánku.

Článok pokračuje pod reklamou


Vyhnite sa večernému snacku – ak vás láka dať si večer pred spaním sušienku, odolajte. Pre váš žalúdok je lepšie, ak aspoň pár hodín pred zaspaním mohol odpočívať. Neskoré jedenie môže narušiť zdravie vašej mikroflóry, ktorá neočakáva neskoro večer alebo v noci jedlo. Následne sa komplikuje chudnutie a rastie riziko mŕtvice, cukrovky a iných zdravotných problémov.

Na večeru majte vhodné jedlá – snažte sa večer koncentrovať na dva komponenty výživy, ktoré pomôžu vášmu tráveniu – probiotiká a prebiotiká. Jedlami bohatými na probiotíka sú jogurty, kefír, fermentovaný syr, kyslá kapusta, kimči, miso, tempeh, kyslé uhorky a podobne. Prebiotíka nájdete napríklad v banánoch, špargli, cesnaku, cibuli, celozrnných produktoch, mede.

Napite sa vody – zobudiť sa v strede noci, aby ste išli na záchod, nie je zábavné. Nenechajte vás to však odradiť od toho, aby ste večer pili dostatok vody. Vďaka tomu vaše telo bude fungovať optimálne, predíde sa zápche, ľahšie sa budú rozkladať jedlá v tráviacom systéme, znížia sa zápaly a zlepší detoxikácia.

Pokúste sa znížiť hladinu stresu – môže to byť prekvapivé, ale stres nenarúša len spánok, ale negatívne vplýva aj na vaše črevá. Existuje priame spojenie medzi mozgom a črevami, takže stres môže viesť k zmene mikroflóry v črevách, ktorá sa môže prejaviť aj väčšou náchylnosťou na choroby.

Jemne sa hýbte – určite nechcete pred spaním dlhé alebo intenzívne cvičiť, lebo budete mať so zaspávaním problémy. Jemný pohyb však podporí trávenie a zvýši podiel zdravých baktérií v črevách. Ľahkým cvičením môže byť joga, strečing alebo večerná prechádzka.

Spite na ľavom boku – poloha tela pri spaní môže urobiť veľa, pokiaľ ide o trávenie. Spanie na ľavom boku obmedzuje podráždenosť žalúdka alebo reflux, pri ktorom sa žalúdočná kyselina dostáva do pažeráka.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist