InstagramFacebookYoutube
Výživa

Cheat day: Čo je veľkým problémom s dňom podvádzania v diéte?

21. 5. 2024
Cheat day: Čo je veľkým problémom s dňom podvádzania v diéte?
Viacerí ľudia sa pri chudnutí snažia do diéty zakomponovať tzv. „cheat meal“, teda jedlo, ktoré sa do redukčnej diéty nehodí, ale ktoré poteší jazyk i ducha. Niektorí sa dokonca držia filozofie vyhradenia celého jedného dňa na podvádzanie v diéte. Stojí však uspokojenie z takéhoto dňa za to?

Deň podvádzania môže byť vítanou zmenou v redukčnej diéte, no po dňoch alebo týždňoch disciplinovaného stravovania sa, môže ísť o nebezpečný deň, ktorý bude mať svoje nechcené následky. Problémom u tzv. cheat days je, že sú vo svojej podstate zradné. Prečo?

Dni podvádzania vedú k nárazovému prejedaniu

Diétu držíte z určitého dôvodu – je cestou k dosiahnutiu vášho cieľa. Či už chcete nabrať svalovú hmotu alebo spáliť tuky, práve strava bude mať najväčší vplyv na to, či sa vám to podarí alebo nie. Prečo teda hazardovať so zvyšovaním rizika prejedania, ak je vaším cieľom schudnutie? Pri filozofii využívania dňa podvádzania sa počas väčšej časti času stránite jedlám, ktoré máte radi, pretože sú kalorické a tešíte sa na deň, kedy si ich budete môcť dopriať. To však vedie k tomu, že často nárazovo zjete toho viac, ako by ste mali. To vedie k priberaniu a ohrozovaniu vašich cieľov. Následne môžete mať zlé svedomie, čo zvyšuje riziko, že vaša snaha nedopadne vytúženým cieľom, pretože sa začnete podkopávať mentálne.

Článok pokračuje pod reklamou


Dni podvádzania komplikujú návrat k diéte

Ak si povolíte deň podvádzania v diéte, môžu sa veľmi ľahko z neho stať dva dni, hlavne, ak si tento deň necháte na víkend, čo sa často aj robieva. Následky zo soboty sa prenesú na nedeľu a pondelkový pohľad na váhu vás môže deprimovať a brzdiť od ďalších snáh.

Jedlo ako odmena je zlé mentálne nastavenie

Pre ľudí, ktorí využívajú dni podvádzania v diéte je typické, že sa tak odmeňujú za to, že vydržali predošlé obdobie dodržiavať diétu a tréningový plán. Využívanie nezdravého jedla ako odmenu však vedie k vytvoreniu nezdravého vzťahu s jedlom. Tieto jedla by ste nemali konzumovať len v určitých obdobiach počas týždňa. Môžete ich konzumovať aj bežne, len musíte mať pod kontrolou ich porcie a neprejedať sa.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist