TC Luoma z magazín T Nation poukázal na 10 vecí, ktoré by ste o vajciach mali tiež vedieť:
1. Podporujú testosterón a proteínovú syntézu – zjedenie celého vajcia, vrátane žĺtku, zvýšilo potréningovú proteínovú syntézu o 45 % viac, ako konzumácia len bielka. Okrem toho, vajcia podporujú aj produkciu testosterónu, ktorý je tiež dôležitý pre rast svalov.
2. Nezvyšujú hladinu cholesterolu – ľudia sa vaječných žĺtkov boja z obáv o hladinu cholesterolu. Priemerne veľké vajce ho obsahuje až 187 mg, ale ukázalo sa, že veľmi hladinu cholesterolu v tele neovplyvňuje. Niektoré štúdie ukázali, že ani štyri celé vajcia denne naň nemali vplyv.
3. Tá naťahovacia biela časť nie je počiatok kuriatka – mnoho ľudí si myslí, že ide o embryo kuriatka, ale nie je. Obchody totiž predávajú neoplodnené vajcia. V skutočnosti ide o chalázu, ktorá upevňuje žĺtok o vnútro škrupiny a ktorá je konzumovateľná.
4. Vajcia pri pečení možno nahradiť krvou – ak potrebujete do receptu vajce, ale nemáte ho, môžete ako náhradu využiť bravčovú krv. Jedno veľké vajce nahradí 65 gramov tejto krvi. Má rovnakú kompozíciu proteínov a podobne sa zrazí. Otázkou je, čo budete mať doma pravdepodobnejšie...
5. S alergiou na vajcia si môžete poradiť – alergia na vajcia je celkom bežná u detí, ale môže ovplyvniť aj dospelých. Dá sa však alergickým reakciám zamedziť – ich varením na tvrdo alebo prípravou na panvici tak, že tam nebude ani náznak tekutosti. Tí, čo sú na vajcia supersenzitívni, by sa mali ale poradiť s alergológom.
6. Vajcia sa falšujú – v niektorých krajinách sveta, najmä v Indii, dochádza k falšovaniu vajec. Sú lacnejšie, ale aj menej výživné a potenciálne nezdravé. Vyzerajú však ako pravé. Najčastejšie sa vyrábajú v Číne.
7. Je hlúposťou jesť surové vajcia – surové vajcia obsahujú látku avidín, ktorý sa viaže na biotín, čo vedie k jeho nedostatku v tele. Keďže je avidín proteín, uvarením príde o schopnosť naviazať sa na biotín.
8. Staré vajcia sa nadnášajú – ak sa vajca na vode nadnáša, je už staré. Prečo? Lebo sa v ňom časom vytvorilo toľko vzduchových vačkov, že sa nepotopí.
9. Viete rozoznať uvarené vajce od surového roztočením – roztočte vajce na jeho boku. Ak sa nevie rozbehnúť a hýbe sa pomaly, je surové. Uvarené vajce sa bude poľahky otáčať, pretože z tekutiny vo vnútri vajca sa stala pevná hmota.
10. V niektorých krajinách vajcia do chladničky nepatria – v mnohých krajinách je bežné, že vajcia patria do chladničky. Platí to aj u nás. V mnohých však vajcia nechladia a udržujú ich pri izbovej teplote. Je to preto, lebo v nich povrch vajec nedezinfikujú, ale proti baktériám ich chránia vakcínami.
Čítať ďalší článok:
Čo je to kardio v zóne 2? Ako vám môže pomôcť? Zdieľať na Facebooku