Najdôležitejším využitím oxidu dusnatého je uvoľňovanie vnútorných stien krvných ciev, vďaka čomu sa cievy rozširujú a zlepšuje sa cirkulácie krvi. Vďaka tomu môžu byť efektívne po celom tele transportované živiny a kyslík.
Nedostatočná hladina tejto zlúčeniny je spojená so srdcovocievnymi ochoreniami, cukrovkou a problémami s erekciou. Cirkuláciu krvi môžete podporovať pravidelným cvičením, ale ak chcete zvýšiť hladinu oxidu dusnatého, môžete to urobiť aj týmito štyrmi spôsobmi, na ktoré poukázali na Healthline:
Jedzte zeleninu bohatú na dusičnany – medzi druhy zeleniny, ktoré sú v tomto smere najprínosnejšie, patria zeler, šalát, cvikla, špenát, rukola, vňať či trebuľka. Keď sa konzumujú, dusičnany sa v tele menia na oxid dusnatý. Preto tieto druhy zeleniny sú spájané aj so znižovaním krvného tlaku. Na rozdiel od dusičnanov zo spracovaného mäsa pritom neškodia, pretože zelenina obsahuje aj antoxidanty ako vitamín C, ktoré predchádzajú tvorbe škodlivých zlúčenín.
Zvýšte príjem antioxidantov – jednou z ciest, ako zvýšiť stabilitu oxidu dusnatého a obmedziť jeho rozklad je konzumácia antioxidantov. Tie bojujú proti voľným radikálom, ktoré skracujú životnosť oxisu dusnatého. K najvýznamnejších antixodantov patria vitamín C, vitamín E, polyfenoly a glutatión.
Využite doplnky výživy – existuje niekoľko suplementov, ktoré podporujú produkciu oxidu dusnatého v tele. Ide napríklad o aminokyseliny L-arginín a L-citrulín. Obe látky sú považované za bezpečné, ale ideálne by ste sa mali o ich užívaní poradiť s vaším lekárom.
Obmedzte používanie ústnej vody – ústna voda ničí baktérie vo vašich ústach, ktoré prispievajú k rastu kazov a iných dentálnych problémov. Nanešťastie, zabíja aj prospešné baktérie, ktoré produkujú oxid dusnatý. Bez nich si ľudské telo nevie vytvoriť oxidu dusnatý z dusičnanov. Ústna voda ich pritom zničí až na 12 hodín.
Čítať ďalší článok:
Prečo je tréning nôh dôležitý? Zdieľať na Facebooku