InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Monitor srdcového tepu: Prečo ho pri cvičení používať?

18. decembra 2024
Monitor srdcového tepu: Prečo ho pri cvičení používať?
Monitory srdcového tepu sú využívané niektorými cvičencami a športovcami, ktorí sú si vedomí ich prínosov. Naozaj môžu byť užitočne pre každého, kto sa venuje tréningu. A to hneď z niekoľkých dobrých dôvodov.

Bez ohľadu na to, kde sa nachádzate v rámci vaše fitness cesty, monitor srdcového tepu by počas cvičenia mohol mať význam pre vaše výsledky i zdravie. Jeho používanie by ste mali zvážiť s nasledujúcich dôvodov:

Optimalizuje tréningovú intenzitu – vďaka meranie srdcového tepu vám poskytne informácie o tom, v akej zóne intenzity sa nachádzate – nízkej (57-63 %), miernej (64-76 %), aeróbnej (70-80 %), vysokej (77-95 %) a maximálnej (96-100 %). Poznať to je užitočné pri dosahovaní rôznych cieľov. Čím tvrdšie pracujete, tým je tep vyšší.

Článok pokračuje pod reklamou


Zlepšuje kondičnú úroveň – keď máte prehľad o vašom srdcovom tepe, dokážete zistiť, ako tvrdo vaše srdce pracuje, aby pumpovalo krv a kyslík do svalov vášho tela. Časom spozorujete, že vaše srdce nepracuje tak ťažko ako v minulosti, čo ukazuje, že ste urobili pokroky v budovaní kondície a vytrvalosti. Vďaka tomu viete, že musíte v tréningu pridať.

Predchádza vyčerpaniu a zraneniam – to, že viete, ako tvrdo vaše srdce pracuje, vám tiež pomôže uvedomiť si skôr, že sa blížite k nezdravým limitom, pri ktorých riskujete predĺženie následnej regenerácie, obmedzenie výkonnosti na budúcom tréningu, vyčerpanie či dokonca zranenie plynúce z únavy.

Podporuje chudnutie a pálenie kalórií – pomocou monitorov srdcového tepu dokážete zistiť, koľko kalórií ste spálili počas cvičenia. Hoci to nie je stopercentne presný údaj, pomáha vám udržiavať kalorický deficit, vďaka ktorému sa spaľujú tuky a vy chudnete. Takisto počas cvičenia môžete mať pod kontrolou svoj tep, aby zostával v zóne, pri ktorej dochádza k najefektívnejšiemu pálenie tukov.

Prispôsobuje osobe tréningové programy – pomocou znalosti svojho srdcového tepu viete prispôsobiť svoje tréningy k dosiahnutiu špecifického cieľa. Ak pracujete na svojej vytrvalosti, chcete zostať na úrovni medzi 70 až 80 % vášho maximálneho srdcového tepu. Ak trénujete na rýchlosť, mali by ste byť v pásme 80 až 90 %.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist