SlovakFitness.sk

Výživa 27. 07. 2018

Je lepšie jesť celé vajcia alebo len bielky?

ikonka
Mnoho rokov boli vajcia považované za menej ako zdravé alebo minimálne sa to týkalo ich žĺtkov. Vajcia ponúkajú mnoho cenných živín, no bohužiaľ, ich žĺtka majú zlú povesť. Ako to je však v skutočnosti?

Veľa ľudí predpokladá, že jedlo, ktoré je plné kalórií, tuku a cholesterolu nemôže byť zdravou prospešné. Presne to sa týka žĺtok. Tie sú spomínanými vecami naplnené, a preto často končia v koši a využívajú sa len bielka.

Strašiakom je hlavne cholesterol. Jedno veľké vajce ho obsahuje o čosi viac ako 180 miligramov. Všetok je pritom sústredený práve do žĺtka. A práve pre spojenie cholesterolu so zdravotnými rizikami trpia aj žĺtka. A pritom pravdou je, že aj v zdravej diéte je priestor pre bielka i žĺtka.

Skutočnou príčinou toho, prečo sa u ľudí dvíha hladina zlého cholesterelu v krvi sú nasýtené a trans tuky. Samotný cholesterol v strave toho dôvodom nie je. A keď už toto vedci odhalili, aj lekári odporúčajú konzumáciu celých vajec.

A v skutočnosti je to aj prospešné, pretože v žĺtkoch sa nachádza väčšina cenných živín vajca. Keď ho zjete celé, zlepšite stav krvných lipidov a to pomáha hlavne pacientom s metabolickým syndrómom. Navyše, ich konzumáciou sa zvyšuje pozitívny pomer hladiny dobrého cholesterolu k tomu zlému. Takisto sú celé vajcia dobrým nástrojom pri chudnutí.

Z nutričného profilu je teraz známe, že celé vajca ponúkajú 13 živín, ktoré sú prospešné zdraviu. Celé vajce obsahuje o 64% viac vitamínu D ako sa o tom hovorilo v minulosti. Obsahuje aj dobrú dávku cholínu a iných živín, ktorá dokonca pomáhajú predchádzať mnohým ochoreniam.

Hlavným dôvodom ignorovania žĺtkov bol spomínaný obsah tukov a cholesterolu. Novšie výskumy však zistili, že ich nie je toľko, ako sa predtým tvrdilo. S faktom, že cholesterol prijatý stravou, nemá taký efekt pre jeho úroveň v krvi, teda možno povedať, že sa netreba báť konzumácie celých vajec.

Súvisiaci článok:
Slepačie vajcia – zdravšie ako si ľudia myslia

Pôvodne vydané: 12.11.2013.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
mali-by-sme-prestat-jest-cukor-ak-chceme-schudnutMali by sme prestať jesť cukor, ak chceme schudnúť? mozeme-susi-povazovat-za-zdrave-jedloMôžeme suši považovať za zdravé jedlo?ingrediencie-ktore-z-vasho-jedla-urobia-spalovac-tukovIngrediencie, ktoré z vášho jedla urobia spaľovač tukovco-jest-pred-odchodom-do-posilnovneČo jesť pred odchodom do posilňovne?ktore-fermentovane-jedla-pridat-do-stravy-a-precoKtoré fermentované jedlá pridať do stravy a prečo?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist