Na sedem cvikov, ktoré sa dajú vykonávať na zemi, poukázala Alexa Mellardová z East This, Not That! Tieto cviky využívajú ako odpor vlastnú váhu vášho tela, vďaka čomu posilnia svaly bez preťažovania kĺbov a väzív. Pomôžu zvýšiť svalovú vytrvalosť, pružnosť i vašu aeróbnu kapacitu. O ktoré cviky ide?
Kľuky – neodlúčiteľná súčasť správneho tréningu s využitím váhy vlastného tela precvičí hrudník, ramená, tricepsy a posilní aj stred tela.
Doska (plank) – primárne na posilnenie stredu tela je určená doska, pri ktorej nedochádza k žiadnemu pohybu, no izometricky stimulujeme brušné svaly, spodnú časť chrbta, ramená a dokonca sedacie svaly.
Angličáky (burpees) – tento náročný dynamický cvik precvičí spodok, stred i vrch tela. Okrem spevnenia svalov podporuje chudnutie, zlepšuje kondíciu a výbušnosť. Stojí za to venovať mu svoje úsilie.
Horolezec (mountain climber) – primárne precvičí brušné svaly a svaly spodnej časti chrbta, no pocítite pri ňom aj nohy a ramená. Využíva sa najmä pri aeróbnom tréningu, pretože má výborný vplyv na kardiovaskulárne zdravie, pálenie tukov a zlepšovanie kondičky.
Dvíhanie nôh v ľahu – dvíhanie nôh v ľahu cieli spodná časť brušného svalstva, ktorú iné cviky na brucho precvičujú len v obmedzenej miere. Snažte sa ich vykonávať pomalým, kontrolovaným pohybom.
Russian Twist – tento cvik precvičí efektívne šikmé brušné svaly a priamy sval brucha. Posilní aj celý stred tela.
Panvový most – hoci je podceňovaný, tento cvik je dôležitý, pretože sa zameriava na hamstringy a sedacie svaly, zlepšuje pohyblivosť bedrových kĺbov a posilní aj stred tela. Uistite sa vždy, že je pohyb kontrolovaný a že precítite kontrakciu v sedacích svaloch.
Čítať ďalší článok:
Tréning kulturistu (54. časť) – Kamal Elgargni a tréning rúk Zdieľať na Facebooku