Naše ďalšie weby: NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 14. 07. 2019

Výrazne chudnutie spôsobuje problémy vo vzťahoch

ikonka
Chudnutie je vo všeobecnosti považované za dobré pre zdravie človeka, ale ak v romantickom vzťahu schudne jeden z partnerov, nemá to vždy pozitívny efekt na samotný vzťah. O temnej stránke chudnutia, ak v ňom nie sú zapojení obaja partneri, sa presvedčili vedci z amerických univerzít v Severnej Karolíne a v Texase.

„Ľudia potrebujú byť oboznámení s tým, že strata hmotnosti môže zmeniť vzťah k lepšiemu alebo horšiemu, a že komunikácia zohráva dôležitú úlohu v udržiavaní si zdravého partnerstva,“ skonštatovala Dr. Lynsey Romo zo Štátnej univerzity Severnej Karolíny, ktorá bola vedúcou osobou štúdie.

Výskumníci študovali 21 párov z celej krajiny. Jeden z partnerov pritom do dvoch rokov schudol 13 alebo viac kilogramov, pričom priemerná strata hmotnosti bola zhruba 27 kilogramov. Dôvody chudnutia boli rôzne – zmena stravovania, cvičenie alebo lekárska procedúra. Osoby potom dostalo otázky o vplyve svojho chudnutia na ich vzťah.

Článok pokračuje pod reklamou


Výsledkom toho bolo, že vo všeobecnosti sa komunikácia medzi pármi zmenila k dobrému. Partner, ktorý schudol, mal väčší sklon k rozhovorom o zdravom správaní a inšpiroval svoju polovičku k zlepšeniu svojho životného štýlu. Páry, v ktorých boli do chudnutia zapojení obaja partneri, nahlásili pozitívnejšiu interakciu a nárast fyzickej i emocionálnej intimity.

Avšak, v niektorých prípadoch došlo aj k zhoršeniu komunikácie. Partner, ktorý schudol, do chudnutia nútil aj svoju polovičku, čo viedlo k väčšiemu napätiu. V iných vzťahoch sa zase ten partner, ktorý nechudol, cítil ohrozený a neistý, čo viedlo k negatívnym komentárom smerom k partnerovi, menšiemu záujmu o sex alebo k sabotovaniu partnerovej snahy nezdravými jedlami.

Záverom teda možno konštatovať, že komunikácia sa ukázala opäť kľúčová v cesta za kvalitným vzťahom. Ak sa totiž do chudnutia zapojili obe strany, došlo k pozitívnym zmenám a upevneniu vzťahu. Naopak, v opačnom prípade sa rozdiely medzi partnermi stupňovali, a to v konečnom dôsledku môže ohroziť celý vzťah.

Článok bol pôvodne vydaný: 08.12.2013.

Pomôžte nám:
Vadí vám niečo na našom webe? Všimli ste si technickú chybu? Chceli by ste niečo vylepšiť?   Dajte nám vedieť »

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist