Novinka na webe:  Sprievodca výberom tréningového plánu »
( v hlavnom menu nájdete medzi Užitočnými nástrojmi / Nástrojmi )
Zaujímavosti 14. 07. 2019

Výrazne chudnutie spôsobuje problémy vo vzťahoch

ikonka
Chudnutie je vo všeobecnosti považované za dobré pre zdravie človeka, ale ak v romantickom vzťahu schudne jeden z partnerov, nemá to vždy pozitívny efekt na samotný vzťah. O temnej stránke chudnutia, ak v ňom nie sú zapojení obaja partneri, sa presvedčili vedci z amerických univerzít v Severnej Karolíne a v Texase.

„Ľudia potrebujú byť oboznámení s tým, že strata hmotnosti môže zmeniť vzťah k lepšiemu alebo horšiemu, a že komunikácia zohráva dôležitú úlohu v udržiavaní si zdravého partnerstva,“ skonštatovala Dr. Lynsey Romo zo Štátnej univerzity Severnej Karolíny, ktorá bola vedúcou osobou štúdie.

Výskumníci študovali 21 párov z celej krajiny. Jeden z partnerov pritom do dvoch rokov schudol 13 alebo viac kilogramov, pričom priemerná strata hmotnosti bola zhruba 27 kilogramov. Dôvody chudnutia boli rôzne – zmena stravovania, cvičenie alebo lekárska procedúra. Osoby potom dostalo otázky o vplyve svojho chudnutia na ich vzťah.

Článok pokračuje pod reklamou


Výsledkom toho bolo, že vo všeobecnosti sa komunikácia medzi pármi zmenila k dobrému. Partner, ktorý schudol, mal väčší sklon k rozhovorom o zdravom správaní a inšpiroval svoju polovičku k zlepšeniu svojho životného štýlu. Páry, v ktorých boli do chudnutia zapojení obaja partneri, nahlásili pozitívnejšiu interakciu a nárast fyzickej i emocionálnej intimity.

Avšak, v niektorých prípadoch došlo aj k zhoršeniu komunikácie. Partner, ktorý schudol, do chudnutia nútil aj svoju polovičku, čo viedlo k väčšiemu napätiu. V iných vzťahoch sa zase ten partner, ktorý nechudol, cítil ohrozený a neistý, čo viedlo k negatívnym komentárom smerom k partnerovi, menšiemu záujmu o sex alebo k sabotovaniu partnerovej snahy nezdravými jedlami.

Záverom teda možno konštatovať, že komunikácia sa ukázala opäť kľúčová v cesta za kvalitným vzťahom. Ak sa totiž do chudnutia zapojili obe strany, došlo k pozitívnym zmenám a upevneniu vzťahu. Naopak, v opačnom prípade sa rozdiely medzi partnermi stupňovali, a to v konečnom dôsledku môže ohroziť celý vzťah.

Článok bol pôvodne vydaný: 08.12.2013.

Oznam: Od 1. júla do 1. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 2. septembra.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist