Hlavne v časoch, kedy sa ponáhľate alebo nemáte dobrú náladu, zvyknete umývanie ovocia či zeleniny podceniť. Krátke opláchnutie nestačí! Pesticídy, ktoré sa využívajú takmer vo všetkých produktoch, ktoré kúpite v obchodoch, majú pre vás škodlivý vplyv. Navyše, niektoré druhy môžu obsahovať škodlivé baktérie z pôdy či vody. Aj pri skladovaní môžu byť kontaminované. Odporúčame preto čistiť aj tie, ktoré majú na etikete napísané, že sú už umyté.
Dôležité kroky k eliminácií škodlivých baktérií
1. UMYTE SI RUKY - predtým, ako si pôjdete umyť nejaké ovocie alebo zeleninu by ste si v prvom rade mali umyť vlastné ruky. Nestačí ich len opláchnuť vodou, venujte tomu 20 až 30 sekúnd a použite aj mydlo.2. POUŽITE STUDENÚ VODU - na čistenie ovocia ani zeleniny nevyužívajte chemické prípravky a len studenú tečúcu vodu.
3. UMÝVAJTE AJ PRED ŠÚPANÍM - aj v prípade, ak chcete ovocia ako napr. jablko, hrušku či broskyne, pred konzumáciou ošúpať, musíte sa uistiť, že ste ich umyli. To totiž pomôže vyhnúť sa baktériám, ktoré by sa mohli preniesť nožom z vonkajšieho povrchu.
4. NEZABUDNITE NA OSUŠENIE - keď už máte ovocie alebo zeleninu pekne umyté, ešte ich treba osušiť. Najlepšie je na to použiť čisté utierku alebo papierovú utierka. Tým sa zbavíte zostávajúcich baktérií a nečistôt.
Dodatočné tipy
5. INVESTUJTE DO KEFY - ak chcete vyčistiť dôkladne aj zeleninu, ktorá sa bežne ťažko čistí, ako uhorky či zemiaky, použite na to kefu a uistite sa, že je pred čistením čistá. Lepšie s atak zbavíte prebytočnej špiny, baktérií a parazitov.6. VYČISTITE SI OBLASŤ KRÁJANIA - ak už máte ovocie alebo zeleninu umyté a nasleduje ešte krájanie, mali by ste ešte pred ním vyčistiť plochu, na ktorej sa bude krájať.
7. NAMOČTE DO VODY - pokiaľ ide o zeleninu ako šalát, brokolica či karfiol, odporúča sa ich na jednu až dve minúty namočiť do čistej studenej vody.
8. PRIPRAVTE SI SPREJ - ak idete na cesty a chcete byť pripravení, nalejte si čistej vody do sprejovej fľašky, aby ste si mohli ovocia alebo zeleninu umyť aj vo vonkajšom prostredí.
Letný režim, pôvodne z 14.01.2014.
Čítať ďalší článok:
Najčastejšie chyby pri robení kľukov Zdieľať na Facebooku