InstagramFacebookYoutube
Tréning

Najčastejšie chyby pri robení kľukov

01. júla 2024
Najčastejšie chyby pri robení kľukov
Kľuky, inými známe ako kliky, sú starým osvedčeným cvikom, ktorý by ste už ako mladí mali spoznať medzi prvými cvikmi. Napriek tomu, že je využívaný aj na telesných výchovách na základných školách, často pri jeho vykonávaní prichádza k chybám.

Ak vás zaujíma, či aj vy nerobíte niektoré z chýb, prinášame vám v tomto článku prehľad tých najväčších a najčastejších. Samozrejme, ku každej napíšeme aj spôsob, ako ju napraviť. Správna technika je základom lepších výsledkov a neohrozenia svojho zdravia.

1. Ruky máte v nevhodnej polohe

Častou chybou pri kľukoch je, že ruky máte umiestnené príliš široko. Vďaka tomu však urobíte menej roboty, pretože tým skracujete vzdialenosť medzi vašim telom a podlahou. Takisto viac do práce zapájate ramená.

Článok pokračuje pod reklamou


Riešenie: Umiestnite ruky presne pod svoje ramená. To umožní lepšie držať lakte bližšie k telu a efektívnejšie precvičiť hrudník a tricepsy. Síce sa to môže zdať ťažšie, ale z dlhodobého hľadiska je to prospešnejšie a šetrí to vaše ramená.

2. Sústredíte sa len na tlak

Kľuky sú tlakovým cvičením a pri nich často dochádza k jednej chybe – cvičenej sa sústredí len na výtlak. Pri kľukoch je dôležitá aj fáza, pri ktorej telo spúšťate k zemi. Práve negatívna fáza veľmi napomáha budovaniu sily.

Riešenie: Keď budete v hornej pozícii, nezabudnite, že kľúčovou fázou celého cviku je pohyb smerom dole. Klesajte kontrolovane a pomaly.

3. Hýbete krkom

Niektorí cvičenci pri kľukoch hýbu hlavou, čo sa stáva hlavne vtedy, keď už majú unavený hrudník a takisto ruky. Vtedy hlavu často predkláňajú k podlahe, aby si vytvorili ilúziu, že už sú v dolnej polohe a môžu vytláčať hore. Nie len, že neurobia úplný kľuk, ale neprospievajú tým ani chrbtici a zvyšujú pravdepodobnosť zranenia.

Riešenie: Telo by ste počas celého opakovania mali držať vzpriamené. od členkov až po hlavu by ste mali tvoriť jednu rovnú líniu. Celý čas držte telo v takomto nastavení.

4. Po docvičení sa neponaťahujete

Klasická chyba nie len pri kľukoch. Sval stuhne, pretože je naň vyvíjané veľké napätie. A hoci to má aj prospešný účinok pri svalovom raste, môže to viesť aj k vytvoreniu svalovej nerovnováhy a bolesti. Pri cvičení hrudníka tak často vzniká jav, pri ktorom sa ramená tlačia dopredu.

Riešenie: Medzi sériami robte most na fit lopte, ktorým si ponaťahujete svalstvo hrudníka, ramená, brucho a dokonca latisimy.

Letný režim, pôvodne z 29.09.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist