Výživa

Prekvapujúce veci, ktoré ovplyvňujú vašu chuť do jedla

24. júla 2020
Prekvapujúce veci, ktoré ovplyvňujú vašu chuť do jedla
Vôňa z čerstvo upečeného koláča dokáže poraziť aj tie najsilnejšie úmysly schudnúť. Po krvavom horore vám zrejme príliš do chuti nebude. Okrem týchto a viacerých zjavných vecí, ktoré ovplyvňujú vašu chuť do jedla, však poznáme aj niekoľko prekvapujúcich.

Počúvanie hudby
Vedci zistili, že počúvanie hudby má vplyv na vašu chuť do jedla. Ak počúvate jemné melódie, pokojnú hudbu, prijmete menej kalórií. Každý človek má svoj individuálny hudobný vkus, a tak odborníci odporúčajú nájsť hudbu, ktorá vás upokojuje, aby ste dosiahli tento efekt.

Tlmené svetlá
Podľa štúdie Cornellovej univerzity má na príjem energie vplyv aj svetlo. Ľudia, ktorí jedávajú pri tlmenom svetle v reštaurácii, skonzumujú vo všeobecnosti menej kalórií. Táto skupina ľudí si jedlo aj viac vychutnáva, konzumuje ho pomalšie a aj vďaka tomu vydrží dlhšie bez hladu.

Vonné sviečky
Vaša obľúbená vôňa vám môže pomôcť schudnúť. Neurológovia v Chicagu zistili, že jablkové, banánové, vanilkové alebo mätové vonné sviečky dokážu oklamať váš mozog, ktorý si myslí, že ste už jedli. V skutočnosti tak toho zjete menej.

Tmavá čokoláda
Tmavá čokoláda, nie však mliečna ani biela, vám pomôže znížiť pocity hladu. Musí však ísť o tmavú čokoládu bez žiadnych doplnkov – orechov, karamelu a podobne. Dokonca po nej menej chutí sladké.

Ocot
Ak si do jedla bohatého na sacharidy pridáte trocha octu, dokáže znížiť jeho glykemický index a teda aj následnú inzulínovú odozvu. Vďaka tomu sa budete cítiť po jedle dlhšie sýti a znova sa opäť nestanete rýchlo hladní.

Zemiaky
Zemiaky nemajú dobrú povesť pri chudnutí pre vysoký obsah uhľohydrátov. Tie sú však tvorené prevažne z vlákniny a škrobu, ktorý potláča chuť do jedla. Čím dlhšie sa však varia a sú horúcejšie, tým je menej rezistentný. Keď si však zemiaky necháte vychladnúť, opäť škrob zmení svoju štruktúru. Cenný je práve ten rezistentný, ktorého je vo vychladnutých zemiakoch 13 %, kým v horúcich len sedem.

Jedenie na farebných tanieroch
Už dlho je známe, že modré taniere majú psychologický vplyv na potláčanie chuti. Novšie výskumy však ukazujú, že tento efekt by mohol byť ešte väčší, ak by ste jedlo prijímali z červených tanierov. z bielych toho zjete najviac.

Letný režim, pôvodne z 06.05.2014.