Výživa

Zrýchlite si metabolizmus a spaľujte viac kalórií

13. augusta 2021
Zrýchlite si metabolizmus a spaľujte viac kalórií
Určite ste už prišli na to, že pri snahe schudnúť zohráva dôležitú úlohu váš metabolizmus. Jeho rýchlosť ovplyvňuje viacero faktorov, pričom len fyzickú aktivitu máte plne vo svojich rukách. Zrýchliť ho však môžete aj stravou.

Rýchlejší metabolizmus znamená, že behom rovnakej doby spálite viac kalórií. A práve viac spálených ako prijatých kalórií vedie k chudnutiu. A práve v tomto článku uvedieme prirodzené spôsoby, ako si ho zrýchliť, pričom najviac sa ich týka práve výživy.

1. CVIČENIE - začneme však najskôr cvičením. To je tou najbezpečnejšou a najefektívnejšou možnosťou, ako si podporiť metabolizmus. Denne by ste si mali dopriať aspoň 30 minút mierneho až intenzívneho cvičenia, pričom minimálne dvakrát do týždňa by ste mali aj posilňovať.

2. DOSTATOK SPÁNKU - ešte predtým, ako prejdeme k výžive, sa zastavíme pri spánku. Ten je často zanedbávaný a pritom pravidelný nedostatok spánku spomaľuje metabolizmus, zvyšuje apetít a riziká rôznych ochorení. Spíte aspoň sedem až osem hodín a budete sa cítiť ako znovuzrodení.

3. NEHĽADUJTE - mnoho ľudí sa v snahe schudnúť odhodlá k hladovaniu, ale to je najhoršia vec, ktorú môžete urobiť. Príliš nízky príjem kalórií vedie k tomu, že telo nemá dostatok energie, a tak sa metabolizmus spomalí. Ženy by denne mali prijať minimálne 1200 kalórií, muži 1500.

4. PRAVIDELNOSŤ JEDENIA - viaceré výskumy už dokázali, že ľudia, ktorí konzumujú len dve až tri väčšie jedlá denne, majú vo väčšej miere nadváhu alebo obezitu ako tí, ktorí jedia päť až šesťkrát denne, každé dve až tri hodiny v menších porciách. To podporuje počas dňa váš metabolizmus.

5. JEDLÁ S BIELKOVINAMI - po zjedení jedla telo zažije zvýšenie metabolizmu, pretože telo potrebuje viac energie ne trávenie, absorpciu a transport živín. Bielkoviny pritom potrebujú najviac času, preto konzumácia rýb, mäsa, vajec či iných zdrojov bielkovín, ponechá metabolizmus zvýšený dlhšie.

6. VITAMÍN D - ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínu D, ľahšie naberajú kilá a ťažšie chudnú. Dokázala to minuloročná štúdia amerických vedcov. A hoci vitamín D môžete nájsť aj v strave (napr. losos), najlepším spôsobom ako ho získať, je ísť von na slniečko.

7. ŽELEZO - ide o esenciálny minerál, ktorý pomáha transportovať kyslík do tkanív po celom tele. Železo pomáha telu a tvoriť energiu. Jeho nedostatok teda okrme iného môže spomaliť metabolizmus a znížiť efektivitu chudnutia. Veľa ho nájdete v rybách, hovädzine, jahňacine, fazuli, šošovici, tofu a podobne.

8. ČILI PAPRIČKY - metabolizmus môžete zrýchliť aj príjmom kapsanoidov, ktoré môžu zvýšiť výdaj energie až o 50 kalórií denne. Tieto bioaktívne chemikálie sú pritom najlepšie zastúpene v čili papričkách. Tiež pomáhajú znižovať apetít a zefektívňovať odbúravanie tukov.

9. KÁVA - pre obsah kofeínu je káva vhodným stimulantom pre váš nervový systém, ale netreba to s ňou preháňať. Jedná šálka s obsahom asi 150 mg kofeínu je dostatočná na to, aby ste si podporili metabolizmus.

10. ZELENÝ ČAJ - podobný účinok ako káva má aj zelený čaj, ktorý sa však spolieha na antioxidant katechín, ktorý vplýva na redukciu váhy a podkožného tuku v oblasti pásu. Okrem toho má aj účinky proti vzniku rakoviny.

Letný režim, pôvodne z 20.05.2014. ?