Doplnky výživy sú zoradené v rebríčku podľa ich efektívnosti v boji proti stresu. Spúšťajú v tele biologické procesy, ktoré vplývajú na spúšťače problémov a limitujú ich vplyv. Hodia sa hlavne v časoch, kedy je stres naozaj veľký.
7. | MELATONÍN
Melatonín je prirodzený hormón nájdený v tele a je spojený hlavne s regulovaním spánkového cyklu. Keď je človek v strese, jeho produkcia je obmedzená, a preto človek ťažko zaspáva. A práve vtedy prichádza na rad melatonín vo forme suplementu. Stačí si ho dať hodinu pred spaním a ani stres vám nezabráni zaspať. Jeho efektívnosť zvyšuje kombinácia s horčíkom.
6. | OMEGA 3 MASTNÉ KYSELINY
Omega 3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať krvný tlak a bojujú proti reumatickej artritíde. Ich ďalším plusom však je, že pomáhajú regulovať stres tým, že udržujú pod kontrolou kortizol a iné hormóny.
5. | VITAMÍNY B, C, E
Vitamíny sú v boji proti stresu tiež užitočné. Doplnok B-complex, ktorý obsahuje skupinu vitamínov B, udržuje úroveň stresu v norme a prináša aj iné zdravotné výhody. Vitamín C priamo neutralizuje tvorbu kortizolu a vitamín E pomáha chrániť telo pred negatívnymi vplyvmi stresu čím v časoch úzkostí bráni aj fyzickému stresu a teda má pod kontrolou imunitný systém a svalovú funkčnosť.
4. | ZELEROVÉ SEMENÁ
Zelerové semená nie sú príliš rozšíreným doplnkom výživy, ale aj v ďalekej minulosti boli využívané na liečenie mnohých ochorení. Teraz už je známe, že udržujú na zdravej úrovni hormóny spôsobujúce stres. Znižujú aj krvný tlak.
3. | MEDOVKA
Medovka je veľmi efektívna v boji proti stresu a jeho negatívnym vplyvom na telo. Je jednou z najlepších alternatív v boji proti stresu, pričom ju možno dostať aj vo forme čaju.
2. | NIACÍN
Niacín je veľmi efektívnym doplnkom v boji proti napätiu a depresii. Priamo pomáha rozširovať cievy, redukuje krvný tlak a pomáha človeku ľahšie zaspať. Bežným vedľajším účinkom je teplý, ale pomerne príjemný pocit tepla.
1. | VALERIÁNA
Najlepším doplnkom výživy v boji proti stresu sa zdá Valeriána. Je najužitočnejšia pri eliminovaní symptómov stresu, akú sú nepokoj, úzkosť, podráždenosť a nespavosť. Pôsobí tak, že stimuluje v mozgu chemikáliu, ktorá upokojuje nervy a produkuje pocity pokoja v prípade nástupu napätia.
Letný režim, pôvodne z 15.10.2014.
Čítať ďalší článok:
Voda – prečo je jej dostatočný príjem dôležitý? Zdieľať na Facebooku