Horčík, známy aj ako magnézium, je potrebný pre viac ako 300 biochemických reakcií, ktoré prebiehajú v tele človeka. Mnoho jeho prospešných účinkov bolo dokázaných a na overení ďalších vedci pracujú. Zaujímavé je, že je z neho v pomernej veľkej miery zložené. Človek priemernej postavy obsahuje 25 gramov horčíka, pričom polovica je obsiahnutá v kostiach.
Prospešné účinky horčíka
Horčík je vyžadovaní vo funkciách, ktoré zaisťujú správny rast kostí a ich udržiavanie v zdravej kondícii. Takisto však zohráva významnú úlohu pri činnosti nervov, svalov a mnohých iných častí tela. V žalúdku napríklad pomáha neutralizovať kyseliny a poháňať odpad smerom von z tela.Magnézium vo všeobecnosti podporuje imunitný systém, reguluje glukózu v krvi, pomáha pri produkcii energie a je užitočným spoločníkom na ceste k štíhlemu telu. Takisto sa však hovorí o tom, že je prospešný aj ako prevencia voči srdcovocievnym ochoreniam a cukrovke.
Najlepšie zdroje horčíka
Najviac horčíka získame zo zeleniny, hlavne zo zelenej listovej či brokolice. Inými dobrými zdrojmi sú ovocné plody, ako banány či avokáda. Výnimkou nie sú ani rôzne druhy orechov (mandle, kešu), hrach, fazuľa, šošovica, rôzne semená či sójové (sójová múka, tofu) a celozrnné produkty (celozrnné pečivo, hnedá ryža, pšenná kaša). Vo všeobecnosti sa dá povedať, že jedlá bohaté na vlákninu, obsahujú aj veľa horčíka.Horčík možno získať aj zo živočíšnych zdrojov. Okrem rôznych druhov mäsa ide hlavne o mliečne výrobky. Ak by vám chutila nejaká sladká dobrota, obsahuje ho aj čokoláda. Ak máte doma „tvrdú“ vodu, aj v nej ho je pomerne dosť.
Často je problémom získať dostatok magnézia priamo zo stravy, a preto ľudia volia magnéziové doplnky výživy. Ide o pohodlný spôsob, ako dostať horčík do tela. S nedostatkom magnézia majú problém hlavne ženy.
Koľko ho potrebujeme a čo spôsobuje nedostatok?
Problémom pri horčíku je, že z toho, čo skonzumujeme, sa zužitkuje len asi 40 percent. Jeho vstrebávanie pritom môže byť aj horšie a čím je človek starší, tým je predpoklad, že je zužitkovaný v nižšom pomere.
Odporúča sa, aby sme denne prijali asi 400 až 420 mg horčíka v prípade muža a 300 až 320 mg v prípade ženy. Zvýšený príjem je pritom dôležitý v období tehotenstva a dojčenia, pri pravidelnej športovej/fyzickej záťaži či v stresovom období. Viac ho potrebujú aj ľudia po operácii, ľudia s popáleninami, pri používaní určitých liekov či pri iných zdravotných problémoch.
Ak máme nedostatok tohto minerálu, možno sa stretneme s týmito prejavmi: únava a strata koncentrácie, bolesť hlavy, nespavosť, podráždenosť, kŕče v svaloch, svalová bolesť, zápcha, slabšia pamäť. Medzi vážnejšia prejavy patrí zrýchlený pulz a medzi tie najvážnejšie tŕpnutie končatín, halucinácie či znecitlivenie.
Letný režim, pôvodne z 17.10.2014.
Čítať ďalší článok:
Päť jednoduchých tréningov, ktoré môžete cvičiť doma Zdieľať na Facebooku