InstagramFacebookYoutube
Výživa

Mangán – nie len základ zdravia kostí

12. decembra 2014
Mangán – nie len základ zdravia kostí
Pokračujeme v našej púti rôznymi druhmi minerálov a v tomto článku sa zameriame na mangán, ktorý je pre telo dôležitý pre správnu funkciu enzýmov, absorpciu niektorých živín, hokeje rán a vývoj kostí.

Mangán má antioxidačné vlastnosti a je dôležitý pre viacero dejov súvisiacich s metabolizmom v kostiach a nervovom systéme. V ľudskom tele sa nachádza prevažne práve v kostiach a je dôležitý pri tvorbe interferónu, čo je účinná protivírusová látka.

Prospešné účinky mangánu

Prospešné účinky mangánu vedú k celkovému zlepšeniu zdravia človeka a to rôznymi spôsobmi. Tie najvýznamnejšie, ktoré boli podporené vedeckými štúdiami, si teraz uvedieme.

Článok pokračuje pod reklamou


Začneme pri kostiach, pre ktorých rast a štruktúru je mangán nesmierne dôležitý. Dokonca je jedným z faktorov, ktoré bojujú proti osteoporóze. Pozitívne vplýva aj na chrupavky a zuby. Jeho vplyv na metabolizmu sme už spomínali, konkrétne sa podieľa na spracovaní cholesterolu, aminokyselín, sacharidov a niektorých vitamínov, ktorým pomáha lepšie sa absorbovať. Je veľmi dobrý aj v kontrole úrovne krvného cukru.

Pre svoje antioxidačné účinky bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Bojuje aj proti zápalom, svalovým kŕčom, epilepsii, cukrovke, podporuje zdravie mozgu, nervového systému, tráviaceho systému a ženám pomáha zľahčovať predmenštruačné syndrómy. Podporuje aj tvorbu materského mlieka

Najlepšie zdroje mangánu

Veľa mangánu nájdeme v morských jedlách, predovšetkým v ustriciach a rakoch. Z rýb sú bohatými zdrojmi ostrieže, ale aj pstruhy a šťuky. Obsahuje ho aj veľa druhov orechov, hlavne lieskové, vlašské, pekany, mandle, kešu a pistácie. Tekvicové, chia, sezamové, ľanové a slnečnicové semená sú tiež kvalitným zdrojom, podobne ako celozrnné pečivo.

Tofu a rôzne druhy fazule sa tiež radia medzi najlepšie zdroje mangánu a hojne ho nájdeme aj v niektorých druhoch zeleniny, najmä v špenáte, šaláte či v keli. Nájdeme ho aj v zemiakoch. A prijať ho môžete aj pitím z čierneho čaju.

Odporúčaná dávka, nadbytok, nedostatok Odporúčaná denná dávka aj v tomto prípade záleží od veku jedinca. Dospelí ho potrebujú denne prijať v dávke 2 až 5 mg denne. Deťom v dojčenskom veku stačí 0,3 až 0,6 mg a deťom do dvoch rokov 2 mg. Ženy, ktoré dojčia, potrebujú zvýšený príjem – až 9 mg.

Nadbytok mangánu má na telo negatívny vplyv, pretože pôsobí na nervovú sústavu a jeho dlhodobá nadbytok dokonca vedie k rozvinutiu Parkinsonovej choroby. Inak sa prejavuje poruchami hybnosti, triaškou, zlými náladami. Predávkovanie je však veľmi vzácne.

Dlhodobý nedostatok mangánu v potrave vedie ku kardiovaskulárnym ochoreniam, pretože dochádza k zmenám metabolizmu cholesterolu, ktorý sa vo väčšej miere ukladá na steny ciev. Takisto je dôležitý pri metabolizme cukrov, a tak jeho nedostatok môže spôsobiť cukrovku. Príznakmi sú podráždenosť, kŕče, osteoporóza, poruchy videnia, sluchu, straty pamäte, zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krvní tlak, stres, potenie atď. ?


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist