InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Mýty o kreatíne, ktoré nie sú pravdivé

03. júla 2024
Mýty o kreatíne, ktoré nie sú pravdivé
Kreatín existuje už dlho a počas tých rokov bol predmetom mnohých debát. Je samozrejmé, že sa časom vytvorili aj tvrdenia, ktoré sú sa aj v súčasnosti často vyskytujú, no v skutočnosti nie sú pravdivé. V tomto článku vám privedieme päť takýchto mýtov.

Mýt č.1: Kreatín je anabolický steroid
Medzi laikmi sa neraz vyskytne názor, že kreatín je anabolický steroid. Skúsenejší cvičenci však dobre vedia, že je to číry nezmysel. Spomedzi všetkých piatich tvrdení má k pravde najďalej. Kreatín je legálny a masám dostupný doplnok výživy, kým steroidy sú lieky s obsahom látok, ktoré sa používajú pri liečení niektorých chorôb. Ich užívanie má vplyv aj na hormóny, ktoré podporujú regeneráciu, ako aj rast sily a svalov.

Mýt č.2: Kreatín sa absorbuje zle a je stratou času
Tento mýtus zase až tak ďaleko od pravdy nemá. Na trhu sú dostupné mnohé formy kreatínu a väčšina z nich nebola dostatočne dobre otestovaná. Kreatín monohydrát však vedci preskúmali podrobne a zistili, že napriek tomu, že sa nevstrebáva plnohodnotne, má svoje pozitívne účinky na nárast energie, sily a svalovej hmoty.

Článok pokračuje pod reklamou


Mýt č.3: Kreatín spôsobuje svalové kŕče
Nie je známe, kde sa začalo o tom povrávať, ale dosť často možno počuť tvrdenie, že kreatín môže spôsobovať svalové kŕče. Ani jedna zo štúdií, ktoré skúmali vplyvy kreatínu, však toto tvrdenie nepotvrdila.

Mýt č.4: Akékoľvek množstvo cukru zlepší vstrebávanie kreatínu
Pri užívaní kreatínu sa odporúča venovať prvý týždeň nasycovacej fáze, počas ktorej sa kreatín prijíma vo väčšom množstve. Niektorí ľudia tvrdia, že pri nej nie je podstatné, koľko cukru treba prijať. Niekto tvrdí, že stačí ho pridať v množstve do 50 gramov, niekto, že nad 50. Štúdie však ukázali, že najefektívnejšie sa kreatín vstrebá, ak sa s ním príjme viac ako 90 gramov cukru. Čokoľvek nižšie znižuje efektivitu.

Mýt č.5: Kreatín poškodzuje obličky
Na túto tému sa už publikovalo mnoho článkov a vyjadrili sa k nej mnohí odborníci. Nie je pravdou, že kreatín spôsobuje problémy s obličkami. Pred jeho užívaním však treba pozorne čítať etiketu. Nemali by ho užívať ľudia, ktorý majú už existujúce problémy s obličkami. Pri správnom dávkovaní je kreatín u zdravých jedincov zdravotne neškodný.

Letný režim, pôvodne z 28.01.2015.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist