Zaujímavosti

Minútový tréning? Je účinný!

29. júla 2018
Minútový tréning? Je účinný!
Už sme mali na stránke zverejnené nejaké krátke a rýchle tréningy, ktoré boli efektívne. Tréning, ktorý by trval jednu minútu, sme však ešte nespomínali. A prečo to raz neurobiť? Je naozaj efektívne aj také krátke cvičenie?

Počas posledných rokov začali mnohí ľudia hľadať cestu za tým, aby urobili cvičenie časovo menej náročné a pritom udržali jeho výhody. Vznikli rôzne intenzívne tréningy s krátkym trvaním, ale veľkou intenzitou.

Vedcom z McMasterovej univerzity v Ontariu však dlho vŕtalo hlavou, či by výhody mal aj tréning, na ktorý by cvičenec potreboval len 60 sekúnd. Odpoveď poteší tých, ktorí by ho chceli vyskúšať – už jednominútové cvičenie má pozitívny vplyv na fyzickú výdrž a zníženie krvného tlaku.

Do štúdie sa zapojilo 14 ľudí, ktorí absolvovali šesťtýždňový program na stacionárnom bicykli. Trikrát týždenne na ňom robili tréning, ktorý pozostával z troch 20-sekundových intervalov, ktoré sa striedali s ľahkým šliapaním. Počas tých 20 sekúnd však do toho museli dať všetko. Bola to teda jedna minúta maximálnej intenzity a 18 minút v priebehu celej štúdie.

Výsledok? Fyzická odolnosť sa zvýšila o 12 %. Bez ohľadu na to, či išlo o mužov alebo ženy. Takisto sa pozoroval pokrok smerom k zdravšiemu krvnému tlaku a vyššiemu výskytu bioschemických látok, ktoré zvyšujú počet a aktivitu mitochondrií. Tie sú zdrojom energie pre bunky a ich vyšší výskyt znamená aj väčšiu výdrž a kondíciu.

Samozrejme, že z takéhoto tréningu neschudnete podkožný tuk, ale skôr ukazuje, že aj jedna minúta fyzickej aktivity dokáže podporiť zdravie človeka. Pre výsledky, ktoré by priniesli ešte lepšie výsledky, samozrejme potrebujeme cvičiť dlhšie a vylepšiť aj svoju diétu.

Ak si však nenájdete čas na dlhší tréning, zacvičte si naplno aspoň tú jednu minútu intervalovým spôsobom spomenutým vyššie. Môžete na to využiť nie len rotoped, ale aj švihadlo, kľuky s tľapnutím rúk, beh do schodov, šprinty, drepy s výskokom či angličáky. Možno si tých minútiek nájdete počas dňa aj viac. Netreba sa len vyhovárať a cvičiť. Aj minúta voľna vám stačí.

Pôvodne vydané: 08.02.2015.