InstagramFacebookYoutube
Výživa

Aké jedlá skutočne pomôžu spáliť tuky z brucha?

24. apríla 2015
Aké jedlá skutočne pomôžu spáliť  tuky z brucha?
Jesť čisto a zdravo je naozaj dôležité, ak chcete schudnúť a udržať si zdravie v čo najlepšom stave. Ak chcete spáliť nadbytočný tuk z brucha, nepomôže vám len nekončené cvičenie cvikov na brucho. Musíte venovať pozornosť komplexnému tréningu a hlavne svojej strave.

Ak sa chcete dostať do najlepšej formy, najlepšie je, keď si upravíte stravovacie návyky. Skutočne dôležité pre chudnutie je vyberať tie správne jedlá. Tuky z brucha pomáhajú spaľovať tieto dve skupiny jedál:

Jedlá, ktoré urýchľujú metabolizmus

Existujú jedlá, ktoré majú na telo taký vplyv, že mu zvyšujú bazálny metabolizmus. V praxi to znamená, že spálite o čosi viac kalórií aj v pokojovom stave. Dokážu zvýšiť kalorický výdaj maximálne o pár desiatok kalórií denne, čo síce nie je veľa, ale z dlhodobého hľadiska to pomôže. Medzi takéto jedlá patria červené čili papričky, vaječné bielka, rybie mäso, čierne korenie či zelený čaj.

Článok pokračuje pod reklamou


Urýchliť metabolizmus vám okrem jedál pomôže hlavne pravidelný pohyb. Preto je pri chudnutí kľúčové cvičenie, či už vo forme silového tréningu alebo kardia. Činky sú prospešné preto, že čím viac máte svalov, tým máte aj rýchlejší metabolizmus.

Jedlá, ktoré predchádzajú zvýšeniu hladiny krvného cukru

Krvný cukor je doslova cukor vo vašej krvi. Ak jete biely chlieb, jedla z fast foodov, bielu ryžu či sladkosti, nastane u vás prudký vzostup jeho hladiny. To spôsobí odozvu aj medzi hormónmi a nastane proces, ktorý napomáha zvyšovaniu tukov v oblasti pásu.

Existujú však aj jedlá, ktoré predchádzajú prudkému zvýšeniu hladiny krvného cukru. Ide napríklad o lososa, avokádo, olivový olej, fazuľu a mandle. Všetky tieto jedlá sú bohaté na bielkoviny, tuky alebo vlákninu. To znamená, že trvá dlhšie, kým ich strávite, čo predchádza prudkému vzostupu cukru v krvi.

Ďalším dôvodom, prečo sú tieto druhy jedál skvelé pri chudnutí je aj to, že na ich trávenie je potrebné vynaložiť viac energie. Ak zjete jedlá bohaté na jednoduché sacharidy, len 5 až 15 % prijatých kalórií sa využije na ich trávenie. Pri jedlách bohatých na bielkoviny je to v rozmedzí 20 až 30 %. Je to preto, že molekuly bielkovín je ťažšie rozložiť.

Ich plusom je zároveň to, že vás udržia dlhšie nasýtených, takže zabránia prejedaniu. To je veľmi dôležité, pretože prejedanie nevedie nie len k brzdeniu chudnutia, ale aj k priberaniu. Preto sa treba vyhýbať sladkostiam, polotovarom a „všetkému bielemu“ (pečivo, cestoviny, ryža...).


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist