InstagramFacebookYoutube
Tréning

Akú úlohu má masáž mäkkých tkanív v regenerácii?

08. júna 2015
Akú úlohu má masáž mäkkých tkanív v regenerácii?
Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa pravidelne a vo veľkom venujú športovaniu a cvičeniu, tak viete, že dlhá a intenzívna fyzická záťaž si vyberá svoju daň aj na tele. Na to, aby ste podporili regeneráciu a udržali telo v čo najlepšom stave, by ste mohli využiť aj masáž mäkkých tkanív.

Tvrdý tréning vedie k výsledkom, ale zároveň môže spôsobiť niekoľko vecí, ktoré v budúcnosti môžu mať negatívny dopad na vašu snahu. Majú dokonca vplyv na transport živín a kyslíku do buniek, pričom spomaľujú odstraňovanie metabolitov.

Pochopiteľné je, že pri intenzívnom cvičení dochádza aj k biomechanickým abnormalitám, asymetrii, zvyšovaniu pravdepodobnosti natiahnutia svalstva, problémom s pružnosťou. Tiež sa tvoria body, ktoré ovplyvňujú silu a môžu zvýšiť riziko poranenia. Únava a bolesť svalov, či väzív sú takisto jeho následkom.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako by mohla pomôcť masáž mäkkých tkanív?

V prvom rade má pozitívny vplyv na regeneráciu mäkkých tkanív, čiže budete lepšie a skôr pripravení na ďalšiu záťaž a tým maximalizujete svoj rozvojový potenciál. Zvyšuje rozsah pohybu svalov, takže tiež zefektívňuje vykonávanie určitých cvikov.

Takáto masáž pomáha odstraňovať biomechanické abnormality, zlepšuje funkciu svalov, redukuje bolesť, zvyšuje cirkuláciu krvi a tým aj transport živín a kyslíka do buniek. Vďaka masáži znížite riziko zranení a takisto má relaxačný účinok na telo i myseľ.

Počas posledných rokov sa ukázalo, že kombinácia aktívneho zotavovania s masážou mäkkého tkaniva je efektívnejšia v udržovaní výkonnosti ako pasívny odpočinok medzi tréningovými jednotkami. Nemusíte pri tom za masáž míňať veľa peňazí.

Okrem toho, že sa môžete objednať na masáž špecialistovi, existuje aj cvičebná pomôcka, ktorá sa v posledných rokoch rozrástla. Ide o penový valec, tzv. foam roller. Ním si môžete takmer plnohodnotne nahradiť masáž, ak ho použijete správne. Naučiť vás to môže odborník, prípadne si môžete nájsť postupy a videá aj na internete.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist