Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Kinesiológia 24. 09. 2015

Kinesiológia I. – svaly hrudníka

ikonka
Nie je sval ako sval. Pokiaľ však ide o svalovú skupinu, ktorú by chceli mať rozvinutú všetci chlapi, bol by to hrudník. A práve na svaly hrudníka sa zameriame v tejto časti nášho seriálu o svaloch a ich stimulácií v posilňovni.

Hrudník / prsné svaly

Svaly hrudníka tvoria tri skupiny svalov – torakohumerálne svaly, vlastné svaly hrudníka a bránica. Prvá skupina sú svaly, ktoré odstupujú od rebier a upínajú sa na pletenec horných končatín. Ide o tri svaly, ktoré nadšenci kulturistiky poznajú – musculus pectoralis major, musculus pectoralis minor a musculus serratus anterior. Na tieto sa sústredí tréning hrudníka. Vlastné svaly hrudníka sa nachádzajú na vnútornej strane hrudníka. Ide o musculum intercostales ineterni a musculum intercostales externi.

Vlastné svaly hrudníka inak poznáme aj ako dýchacie svaly, pretože pomáhajú pri nádychu a výdychu. Nachádzajú sa medzi rebrami. Intercostales externi na vonkajšej strane pomáha zdvíhať rebra a rozširovať hrudník. Intecostales interni na vnútornej strane pomáha pri poklese rebrier.

Prsné svaly dôležité pre kulturistov

Ľudia, ktorých zaujíma nabratie objemov v oblasti hrudníka, potrebujú svoju pozornosť venovať hlavne dvom svalom - musculus pectoralis major a musculus pectoralis minor. V preklade ide veľký prsný sval a malý prsný sval.

Tak ako názov napovedá, veľký prsný sval tvorí väčšiu časť prsného svalstva. Začína na kľúčnej kosti a končí na chrupkách prvých šiestich rebier. Sval umožňuje človeku pripažovanie, predpažovanie a pronáciu. Je tvorený dvoma hlavami – klavikulárnou a sternalnou. Sternálnu hlavu, tú väčšiu, precvičíte cvikmi ako sú kľuky na bradlách, kľuky, benčpres, tlaky na šikmej lavičke hlavou dole, rozpažovanie na rovnej a negatívne naklonenej lavičke či pullover. Ide o cviky zamerané na strednú a dolnú časť hrudníka. Klavikulárnu hlavu, ktorá sa nachádza v hornej časti hrudníka, stimulujú najmä cviky na šikmej lavičke hlavou hore – tlaky, rozpažovania, kladka.

hrudnik


Malý prsný sval tvoria tri menšie hlavy. Ide o malý sval, ktorý sa upína na zobák a na druhej strane je viazaný na tretie, štvrté a piate rebro. Jeho funkciou je ťah lopatky dopredu a nadol. Malý prsný sval zaťažia najlepšie kľuky na bradlách a sťahovanie kladky.

hrudnik


Tretí sval zo skupiny torakohumenálnych, pílovitý predný sval (serratus anterior), pomáha stabilizovať lopatku a asistuje pri upažovaní, predpažovaní a vzpažovaní. Serratus anterior sa stimuluje sekundárne pri dvíhaní ramien na šikmej lavičke hlavou hore.

hrudnik


Databáza cvikov: Cviky na hrudník

foto: wikipedia.org

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist