InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Pitie sladených vôd je spojené so 180 000 úmrtiami

14. apríla 2013
Pitie sladených vôd je spojené so 180 000 úmrtiami
Nová štúdia amerických odborníkov poodhalila, že pitie sladených nápojov je zodpovedné za takmer 180 000 úmrtí v celosvetovom meradle ročne.

Konzumácia nápojov s vysokým obsahom cukru je spojená s vážnymi zdravotnými rizikami ako nárast telesnej hmotnosti, čo vedie k cukrovke, rakovine či kardiovaskulárnym ochoreniam.

Vedci analyzovali údaje z predošlej globálnej štúdie ohľadom cukrovky a zistili, že je spojenie medzi príjmom sladených nápojov a 180 000 úmrtiami, z ktorých 133 000 súviselo s cukrovkou, 44 000 bolo z kardiovaskulárnych príčin a necelých 6000 ľudí zomrelo na rakovinu.

Článok pokračuje pod reklamou


Najväčšie číslo úmrtí z dôvodu cukrovky bolo zaznamenaná v krajinách Latinskej Ameriky a karibskej oblasti, kým srdcovocievne choroby boli zodpovedná za najviac úmrtí v krajinách Východnej a Centrálnej Eurázie. Najviac úmrtí súvisiacich s pitím sladených nápojov na milión obyvateľov zaznamenalo Mexiko (318/mil.).

Najmenej úmrtí na milión obyvateľov bolo zaregistrovaných v Japonsku, čo nie je prekvapením, pretože „krajina vychádzajúceho slnka“ konzumuje sladené nápoje v najmenšom objeme na svete.

V celosvetovom meradla sa za posledných 30 rokov rapídne zvýšila konzumácia sladených nápojov a dospelých Američanov dokonca patria k hlavnému zdroju kalórií. To spôsobuje vážne obavy. Náchylnejší sú pritom samozrejme ľudia, ktorý tieto nápoje konzumujú pravidelne.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist