Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Kedy je najlepšie cvičiť, ráno alebo večer?

29. 06. 2015
ikonka
Niekto rád cvičí ráno, niekto iný zase večer. Väčšinou tieto osoby prídu k bodu, kedy začnú zvažovať, či by nebolo lepšie cvičiť niekedy inokedy. Preto sa aj v posilňovniach často debatuje o tom, kedy je najlepšie venovať sa tréningu.

Najvhodnejší čas pre cvičenie závisí od individuality cvičenca. Závisí to od jeho biologických hodín a životného štýlu, ktorý vedie, od zamestnania či rodiny. Medzi najvhodnejšie obdobia v priebehu dňa sa môžu javiť ráno (príp. doobedie) a večer (príp. neskoré popoludnie). V tomto článku sa pekne chronologicky pozrieme za výhodami a nevýhoda oboch týchto období.

Tréning ráno

Ak sa ráno cítite sviežo a koncentrovane, dokážete viac energie venovať cvičeniu. Tiež zvýšite úroveň svojej energie a zlepšite cirkuláciu krvi, čo vás nabudí pre celý zvyšok dňa. Pomáha tiež redukovať stres, znižuje sa pravdepodobnosť, že pre nejaké iné povinnosti tréning vynecháte a navyše, budete mať skôr po tréningu, takže sa budete cez deň môcť venovať iným, aj príjemnejším, záležitostiam. Kardio na lačný žalúdok pritom pomáha lepšie spaľovať tuky.

Nevýhodami dopoludňajšieho tréningu je, že sme neprijali ešte toľko kalórií, aby sme sa cítili v plnej sile. A pokiaľ sa cvičí len do dvoch hodín po zobudení, existuje tiež riziko poranenia chrbta pri cvikoch ako drepy či mŕtve ťahy. Problémom môže byť aj nedostatok kvalitného spánku.

Článok pokračuje pod reklamou

Tréning večer

Večerný tréning si môžete užiť, pretože je pravdepodobne vašou poslednou povinnosťou dňa. Tiež sa jedná o dobrý spôsob relaxu po pracovnom dní. S ním súvisí aj to, že môžete cvičiť naplno bez toho, aby boli ovplyvnené vaše výkony v práci či v škole. Celodenné aktivity vás lepšie zahrejú a tak budete menej náchylní na zranenia. V tomto čase sú aj na najvyššej hladine kľúčové hormóny a prijmete cez stravu dostatok stravy, aby ste mohli trénovať tvrdo.

Na druhú stranu, nevýhodou večerného tréningu je, že ak máte v práci náročný deň, ste unavená fyzicky alebo mentálne, nebudete doňho schopní dať 100 %. Navyše, ak máte priveľa starostí počas niektorého dňa, nemusíte sa k tréningu ani dostať, hoci by ste naň aj energiu mali. Neskoršie tréningy pritom majú aj vplyv na ťažšie zaspávanie, pretože zvýšite svoj pokojový metabolizmus. Ak zase chcete spaľovať tuky, kardio nie je také efektívne ako ráno.

Záver

Pri pohľade na predchádzajúce riadky ste si možno vybrali, kedy sa začnete nadrapovať s činkami alebo venovať inej forme cvičenia. Dôležitejšie ako samotný čas však je, aby ste sa fyzickej aktivite venovali pravidelne a s chuťou.

Najlepšie je tak časom prísť na to, či ste ranný vták alebo večerná sova a zariadiť sa podľa toho, kedy sa najlepšie cítite. Niekedy vám to však pracovné záležitosti nedovolia. Aj keby ste si však vybrali čas v rozpore s vaším biorytmom, časom si naň zvyknete, ak ho budete dodržiavať pravidelne. A ako už sme písali, pravidelnosť je pri cvičení najdôležitejšia.

Článok bol pôvodne vydaný 15.4.2013.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist