Tréning

Hľadáte štvordňový split s kardiom? Tu ho máte

15. decembra 2016
Hľadáte štvordňový split s kardiom? Tu ho máte
Ak hľadáte tréningový split, ktorý celé telo precvičíte v priebehu štyroch dní, ste na správnej adrese. Prinášame vám taký program, ktorý počíta aj s kardiovaskulárnym cvičením. Pozor, nie je vhodný pre začiatočníkov!

Posilňovaniu sa podľa plánu budeme venovať v štyri pracovné dni. V pondelok sa precvičí chrbát, v utorok ramená a tricepsy, vo štvrtok nohy a v piatok hrudník s bicepsmi. Ako možno vydedukovať, voľné dni pripadajú na stredu, sobotu a nedeľu.

Ani tie dni však nebudete bez fyzickej aktivity. Vo všetky tri sa budete venovať kardio tréningu. Aká aktivita to bude, je plne na vás. V stredu však odporúčame niečo ľahšie, keďže vo štvrtok sa cvičia nohy. V ten deň si precvičte aj brucho, takisto podľa ľubovôle. Cez víkend je možné absolvovať aj intenzívny intervalový tréning.

Jednotlivé silové tréningy nie sú veľmi objemné. Namiesto veľkého počtu sérií sa počíta s pestrosťou cvikov a veľkou intenzitou. V ostrých sériách totiž pôjdete až do zlyhania a kde je možné, tak urobíte aj jedno či dve vynútené opakovania.

Tento tréning je dobré cvičiť minimálne štyri až šesť týždňov. Ak vám bude vyhovovať, môžete ho cvičiť dovtedy, kým bude prinášať výsledky. Po zhruba deviatich týždňoch je však potrebné telu dopriať oddych. Samozrejmosťou je pri ňom využívať progresívne preťaženie, čo znamená, že v každom ďalšom tréningu o čosi zvýšite pracovnú záťaž. Medzi sériami oddychujte minútu až dve.

Pondelok: Chrbát

Bicepsové zdvihy na kladke 1+1 10-6
Koncentrované bicepsové zdvihy s jednoručokou 0+1 6-10
Ohýbanie zápästia nadhmatom 1+1 10-6

Poznámka: Zápis sérií „2+1“ s opakovaniami „10-6“ znamená, že odcvičíte 2 zahrievacie série, v ktorých urobíte vyššie predpísaný počet opakovaní (10, 10 alebo 10, 8) bez zlyhania, a 1 ostrú sériu, v ktorej by ste mali zlyhať niekde v okolí šiesteho opakovania, nie však skôr. Zápis sérií „0+1“ znamená, že zahrievacie série nevykonáte. Idete rovno na ostrú až do zlyhania. Zápis sérií „1+0“ znamená, že vykonáte jednu sériu bez zlyhania.