Nebudeme sa teraz zaoberať otázkou, či by ste multivitamíny mali užívať alebo nie, ale či majú pozitívny vplyv na svalové prírastky. V krátkosti – áno, majú. Teraz sa budeme venovať dôvodom, prečo tomu tak je.
V prvom rade, ak máte problémy dosahovať pokroky alebo vám chýba energia a cítite, že vaše výkony počas tréningu nie sú také, ako by mali byť, je pravdepodobné, že za to môže nedostatok mikroživín. Pod nimi si predstavujeme najmä vitamíny a minerály.
Práve vitamíny sú často zanedbávané u športovcov a kulturistov. V tele ich je 13 a len ťažko pri svojich nárokoch príjmu dostatok každého z nich zo stravy. Ak ste v období spaľovania tuku, pravdepodobnosť sa ešte znižuje.
Hodí sa teda k proteínom, kreatínom, aminokyselinám a iným populárnym suplementom pridať aj multivitamíny. Tie zaistia, aby správne fungoval metabolizmus, zaistil sa optimálny rast a fungovanie telesných tkanív a orgánov. Samozrejme, že prispejú aj k lepšej imunite, ktorá pomôže aj nárast fyzického potenciálu.
Netreba sa nechať oklamať tým, že keď aj jete veľa, tak jete dostatok vitamínov. Tie v dnešnej dobe zo stravy získavame ťažšie pre spôsoby pestovania a menej kvalitnú pôdu. Zároveň, ak ste športovec, mimoriadne ľahko svoje vitamínové zásoby vyčerpávate.
Preto je dôležité, aby ste v tomto prípade nedodržiavali odporúčania pre bežných ľudí, ktoré nájdete na etikete doplnku výživy. Zároveň treba zaistiť, že budú absorbované čo najlepšie. Základným pravidlom je prijať naraz všetky vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12), ktoré navzájom zvyšujú svoju účinnosť.
Dôležitý je aj vitamín E, ale ak z neho chcete čerpať všetky výhody v maximálnej možnej miere, musí byť prítomných všetkých osem foriem: 4 tokoferoly (alfa, beta, gama, delta) a 4 tocotrienoly (alfa, beta, gama, delta). Vitamín C je u fyzicky aktívnych ľudí kriticky dôležitý a funguje najlepšie, ak je prijatý v troch formách naraz: askorbát sodný, askorbát vápenatý, kyselina askorbová.
Kvalitné multivitamínové suplementy majú v sebe aj tráviace enzýmy, ktoré s absorpciou pomáhajú. Zo šiestich dôležitých enzýmov (lipáza, amyláza, proteáza, bromelaín, papaín, serapeptáza) sú pre svalový rast kľúčové proteázy, ktoré pomáhajú rozkladať bielkoviny na aminokyseliny, a amylázy, ktoré pomáhajú meniť sacharidy na glukózu, ktorá počas tréningov dodáva energiu.
Čítať ďalší článok:
Štyri tipy pre výživu po tréningu Zdieľať na Facebooku