Výživa

Prečítajte si šesť skvelých tipov, ako odolať sladkému

13. marca 2015
Prečítajte si šesť skvelých tipov, ako odolať sladkému
Mnoho ľudí je v tejto dobe závislých na cukre. Väčšina z nich si to ani neuvedomuje. Cukor však vedie k obezite a stojí aj za chronickými ochoreniami. Je teda dobré obmedziť jeho príjem. Ako to však dokázať, ak neustále bojujete s chuťou na sladké?

Ak máte taký problém, tak skúste nasledovať tieto tipy:

1. Pite dostatok mineralizovanej vody
Pitie vody pomáha znižovať chuť do jedla, ale minerálna voda obzvlášť funguje, ak sa chcete zbaviť chuti na sladké. Dôvodom toho je, že telu dodá potrebné minerály, ktoré nemusíte stravou a bežnou vodou prijímať v dostatočnej miere. Keď už je reč o mineráloch, tak hlavne chróm dočasne stabilizuje krvný cukor a tým aj zníži chuť na sladké.

2. Nepite kávu bez ničoho iného
Ranná káva bez raňajok je receptom na katastrofu. V priebehu dňa vám vďaka tomu začne chutiť sladké. Ak ju teda musíte ráno piť, tak s ňou prijímajte aj poriadne jedlo. Uistite sa, že obsahuje dostatok bielkovín a zdravých tukov. Alebo skúste namiesto kávy zelený čaj.

3. Jedzte komplexné sacharidy
Ak sa neviete vyhnúť sladkému, tak si na obed dávajte pravidelne napríklad jeden sladký zemiak. Ak máte problémy s nadmerným príjmom cukrov, potrebujete jesť komplexné sacharidy, aby ste spomalili vylučovanie glukózy do krvného obehu. Prijímajte ich pravidelne na raňajky, obed i večeru.

4. Využite alternatívne sladidlá
Zabudnite na dochucovanie a sladenie cukrom. Využívajte namiesto neho pravú škoricu, ktorá chutí dobre a uspokojí vaše chuťové poháriky. Môžete využiť aj iné sladidlá, ktoré nebudú mať vplyv ako cukor – stevia, kokosový cukor, pravý med či javorový sirup.

5. Nejedzte tak veľa živočíšnych produktov
Ak príjmete príliš veľa živočíšnych bielkovín, tak sa telo bude chcieť dostať do balansu a tým pádom začne vytvárať dopyt po cukroch. Obmedzte teda príjem mäsa. Ani jeho nedostatok však nie je v tomto ohľade dobrý. Preto si všetko zaznamenávajte, hrajte sa s množstvami a zhodnoťte, aké množstvo vám sedí najviac.

6. Nezabúdajte na oddych a radosť zo života
Dobrý spánok ničím nenahradíte. Ak nespíte dostatočne dobre, telo si bude pýtať cukor, aby sa dostalo do rovnováhy. Odpočinok a spánok si v našej dobe podceňované, ale sú naozaj dôležité. Pravidelne tiež cvičte a nájdite radosť zo života. Ak sa budete zabávať, budete sa cítiť lepšie a cukor vám toľko nebude chýbať.