InstagramFacebookYoutube
Výživa

Vitamín H (biotín) – vlasový vitamín

21. novembra 2014
Vitamín H (biotín) – vlasový vitamín
Vitamín H, alebo vitamín B7, je pre naše telo významný a zúčastňuje sa pri štiepení tukov na nižšie zložky. Možno ho poznáte pod pojmom biotín a viete, že ide o vodou rozpustný vitamín, ktorý je zároveň rastovým hormónom.

Prospešné účinky vitamínu H

Okrem toho, že pomáha telu metabolizovať tuky a sacharidy, je spájaný aj so správnou funkciou nervového systému. Takisto pomáha telu spracovať bielkoviny a glukózu. Vďaka tomu, že funguje ako ko-enzím, v spoločnosti chrómu funguje aj ako dobrá pomoc pri chudnutí.

Biotín sa ukazuje ako jedna z ciest prevencie cukrovky, pretože reguluje krvný cukor. Takisto vplýva na znižovanie zlého cholesterolu, takže znižuje riziko srdcovocievnych ochorení. Ľudia so zdravými nechtami a vlasmi, za to tiež vďačia tomuto vitamínu. Bráni vypadávaniu vlasov a prospešne vplýva aj na zdravie pokožky.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroje vitamínu H

Biotín je prítomný v mnohých odlišných jedlách a dokonca ho tvoria aj baktérie vo vašich črevách. Najviac ho nájdete v živočíšnych zdrojoch, ako sú mäso, vajcia, mliečne produkty a ryby. Úplne najviac ho nájdete v pečienke.

Niektoré druhý zeleniny ho obsahujú tiež pomerne veľa, napr. mrkva, cibuľa, uhorky či karfiol. Z rastlinných zdrojov sa medzi dobré zdroje radí aj ovos, avokáda, maliny, banány, huby a orechy (mandle, arašidy, vlašské).

Čo spôsobuje nedostatok a nadbytok vitamínu H?

Vitamínu B7 by ste mali prijať v dospelosti asi 30 mikrogramov. Nároky sa zvyšujú pri ženách, ktoré koja až na 35 mikrogramov. Deťom do 13 rokov stačí 20, a vekovej skupine od 14 do 18 rokov 25 mikrogramov.

Nedostatok vitamínu H môže vyvolať problémy na pokožke a v nervovom systéme. Typické sú symptómy, ako ekzém, bledosť kože, zápaly kože, či dokonca padanie vlasov. Tiež sa môžete cítiť unavení, nemôžete spať, nechutí vám jesť a trpíte málokrvnosťou. Vredové zápaly jazyka, zápaly slizníc a zvracanie sú takisto prejavmi významného nedostatku vitamínu H.

Predávkovanie biotínom je veľmi vzácne, ale je možné, ak ho prijímate príliš veľa príliš dlhú dobu. Prejavujú sa pri ňom následky, ako podráždenie kože, pomalšie vylučovanie inzulínu či vyššia hladina krvného cukru. Keďže ide o vo vode rozpustný vitamín, nadbytok sa vylučuje močom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist