Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:

Vitamín H (biotín) – vlasový vitamín

21. 11. 2014
ikonka
Vitamín H, alebo vitamín B7, je pre naše telo významný a zúčastňuje sa pri štiepení tukov na nižšie zložky. Možno ho poznáte pod pojmom biotín a viete, že ide o vodou rozpustný vitamín, ktorý je zároveň rastovým hormónom.

Prospešné účinky vitamínu H

Okrem toho, že pomáha telu metabolizovať tuky a sacharidy, je spájaný aj so správnou funkciou nervového systému. Takisto pomáha telu spracovať bielkoviny a glukózu. Vďaka tomu, že funguje ako ko-enzím, v spoločnosti chrómu funguje aj ako dobrá pomoc pri chudnutí.

Biotín sa ukazuje ako jedna z ciest prevencie cukrovky, pretože reguluje krvný cukor. Takisto vplýva na znižovanie zlého cholesterolu, takže znižuje riziko srdcovocievnych ochorení. Ľudia so zdravými nechtami a vlasmi, za to tiež vďačia tomuto vitamínu. Bráni vypadávaniu vlasov a prospešne vplýva aj na zdravie pokožky.

Zdroje vitamínu H

Biotín je prítomný v mnohých odlišných jedlách a dokonca ho tvoria aj baktérie vo vašich črevách. Najviac ho nájdete v živočíšnych zdrojoch, ako sú mäso, vajcia, mliečne produkty a ryby. Úplne najviac ho nájdete v pečienke.

Článok pokračuje pod reklamou


Niektoré druhý zeleniny ho obsahujú tiež pomerne veľa, napr. mrkva, cibuľa, uhorky či karfiol. Z rastlinných zdrojov sa medzi dobré zdroje radí aj ovos, avokáda, maliny, banány, huby a orechy (mandle, arašidy, vlašské).

Čo spôsobuje nedostatok a nadbytok vitamínu H?

Vitamínu B7 by ste mali prijať v dospelosti asi 30 mikrogramov. Nároky sa zvyšujú pri ženách, ktoré koja až na 35 mikrogramov. Deťom do 13 rokov stačí 20, a vekovej skupine od 14 do 18 rokov 25 mikrogramov.

Nedostatok vitamínu H môže vyvolať problémy na pokožke a v nervovom systéme. Typické sú symptómy, ako ekzém, bledosť kože, zápaly kože, či dokonca padanie vlasov. Tiež sa môžete cítiť unavení, nemôžete spať, nechutí vám jesť a trpíte málokrvnosťou. Vredové zápaly jazyka, zápaly slizníc a zvracanie sú takisto prejavmi významného nedostatku vitamínu H.

Predávkovanie biotínom je veľmi vzácne, ale je možné, ak ho prijímate príliš veľa príliš dlhú dobu. Prejavujú sa pri ňom následky, ako podráždenie kože, pomalšie vylučovanie inzulínu či vyššia hladina krvného cukru. Keďže ide o vo vode rozpustný vitamín, nadbytok sa vylučuje močom.
Letný režim končí 31. augusta. Potom prídu na rad opäť úplne nové, premiérové články.
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist