Motivácia

Rozhovor s internetovou senzáciou Jeffom Seidom + jeho tréning

22. januára 2017
Jeff Seid je americký fitness model, ktorý skúšal preraziť vo fitness súťažení, no napokon ovládol svet internetu a sociálnych médií. Teraz vám prinášame rozhovor, ktorý urobil s magazínom Simply Shredded a ktorý vás môže inšpirovať do vášho ďalšieho snaženia.

Ako si začal s posilňovaním?
V podstate som začal ako dvanásťročný. Pamätám si, ako som rodičov požiadal o sadu činiek pred mojimi 12. narodeninami. Dali mi na ne lavičku, pár jednoručiek, veľkú činku, sadu kotúčov a moju prvý knihu o tréningu „Posilňovanie pre nechápavých“. Dodnes tu knihu mám. Dôvodom, prečo som začal, bolo, aby som zaujal dievčatá skvelým telom. Mal som dvanásť rokov! Čo iné by som chcel? Odvtedy sa moje túžby vyvinuli. Trénovanie je teraz môj životný štýl. Nedokážem si bez neho predstaviť život. Stalo sa súčasťou môjho ja. Plánujem sa mu venovať celý život.

Odkiaľ prichádza tvoja motivácia?
Aby som bol úprimný, moja motivácia pochádza z hlbokej túžby vyťažiť z môjho života maximum. Snažím sa žiť bez výčitiek, a tak sa snažím využívať ponúknuté šance, o ktorých viem, že ich nebudem ľutovať, keď budem starší. Mám veľké šťastie, že som vo fitness priemysle začal tak skoro. Skutočnou motiváciou mi je život sám o sebe. Vždy sa snažím byť najlepšou verziou samého seba. To mi ako motivácia stačí.

Mal si nejaké komplikácie na tvojej ceste?
Viac-menej to bol môj prvý futbalový zápas v poslednom ročníku strednej školy. Očakával som, že získam športové štipendium na vysokej škole. Po letných testovaniach som mal ponuky od niekoľkých kvalitných škôl. Pomohlo mi aj to, že som súťažil v zápasení na národnej úrovni. No a potom som si v tom zápase natrhol vonkajšie krížne väzivo v kolene a všetko sa rozpadlo. Absolvoval som operáciu a nevedel som, čo mám robiť. Celé štúdium som si myslel, že sa ďalej dostanem cez športové štipendium a budem pokračovať v športovej kariére. Nikdy som si nemyslel, že sa mi môže stať niečo takéto. No a potom som zistil o fitness priemysle a objavil novú súťažnú kategóriu Physique. Po operácii som bol chvíľu v depresii, ale vedel som, že mi nijak nepomôže, a tak som si naplánoval pre seba novú budúcnosť. Znova som si tri mesiace po operácii natrhol rovnaké väzivo, no a potom už som len čakal na operáciu s tým, že po nej začnem súťažiť v kulturistike a začnem robiť vo fitness priemysle.

Aký tréning na tebe účinkoval najlepšie?
PLNÝ ROZPIS:
Pondelok: Hrudník, lýtka + HIIT
Superséria:
Tlaky na šikmej lavici - 4x10-8 + 1x6-zlyhanie (zhadzovaná séria)
Rozpažovania na šikmej lavici - 4x10-8

Sťahovanie protismerných kladiek - 4x15 + 1x8-zlyhanie (zhadzovaná)

Tlaky s jednoručkami - 4x10-6
Kľuky na bradlách - 4x do zlyhania

Benčpres na stroji - 3x10
Kľuky - 3x do zlyhania

Pullover - 3x15

Utorok: Chrbát a brucho
Mŕtve ťahy - 4x15-6

Príťahy veľkej činky v predklone - 4x12-8
Príťahy jednoručky v predklone - 4x12-8

Superséria:
Príťahy T-tyče v predklone - 4x12-8 + 1x8,6 (zhadzovaná séria)
Zhyby - 4x do zlyhania

Veslovanie - 4x10-6
Sťahovanie hornej kladky - 4x12-8

Good Mornings - 3x12

Rôzne cviky na brucho - 10 minút (skracovačky, dvíhanie nôh...)
Streda: Stehná, lýtka + HIIT
Drepy - 5x15-4

Superséria:
Čelné drepy - 4x12-8 + 1x8,6 (zhadzovaná séria)
Hacken drepy - 4x12-8 + 1x8,6 (zhadzovaná séria)

Leg Press - 4x10-6

Predkopávanie - 4x12-8
Zakopávanie - 4x12-8

Štvrtok: Ramená a brucho
Trojséria:
Tlaky s jednoručkami - 4x10-8
Predpažovanie - 4x12-8
Upažovanie - 4x12-8

Arnoldove tlaky - 3x10-8
Príťahy spodnej kladky k brade - 3x8-10

Upažovanie v predklone - 3x8-10
Príťahy veľkej činky k brade - 3x12-15

Krčenie ramien - 4x15

Rôzne cviky na brucho - 10 minút (skracovačky, dvíhanie nôh...)
Piatok: Ruky a lýtka
Superséria:
Bicepsové zdvihy s veľkou činkou - 4x10-8 + 1x8,8 (zhadzovaná séria)
Francúzske tlaky - 4x12-8 + 1x8,8 (zhadzovaná)

Bicepsové zdvihy s oporou predlaktia - 4x8-10
Stláčanie hornej kladky - 4x8-10

Bicepsové zdvihy na šikmej lavici - 4x8-10
Kickback - 4x10-12

Koncentrované bicepsové zdvihy - 4x8-10
Tricepsové extenzie jednou rukou - 4x10-12

Ako vyzerá tvoja výživa?
Ráno o deviatej si dám päť bielkov, jedno celé vajce, polovicu šálky ovsenej kaše s banánom. O jedenástej je na rade proteínový nápoj a jablko. O jednej mám na obed kuracie prsia (230 g) so šalátom a sladkými zemiakmi. O pol štvrtej si dám sendvič so šunkou a hrozno. O šiestej je na rade proteínový nápoj, o pol ôsmej stejk (230 g), sladké zemiaky, brokolica a šalát. O desiatej si dám sendvič s arašidovým maslom a džemom, ktorý zapijem dvoma pohármi mlieka. O pol dvanástej si dám pol šálky gréckeho jogurtu a čučoriedky.

Keď rysuješ, preferuješ vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) alebo normálne kardio?
Jednoznačne vysoko intenzívny intervalový tréning! Každý druhý deň robím desať minút HIIT. Naskočím na bicykel, držím si svoje RPM nad 120 počas 30 sekúnd na úrovni obtiažnosti 15 a potom klesnem na úroveň 5 na ďalších 30 sekúnd, pri ktorých šliapem voľne. Takto to striedam desať minút vkuse.

Aká suplementy používaš?
Srvátkový proteín 100% Gold Whey Protein, Xtent BCAA, Con-cret, glutamín, multivitamín, rybí olej a predtréningový stimulant.

Aký je tvoj obľúbený citát?
Citát Normana Vincenta Pealeho: „Osoba, ktorá sa v živote vyzná, vníma komplikácie ako príležitosti.“

zdroj: Simply Shredded