SlovakFitness.sk

Pre ženy 18. 11. 2017

5 rizík, ktoré hrozia každej žene s nedostatkom vitamínu D

ikonka
Vitamín D je vitamín známy tým, že prospieva zdraviu kostí i dobrej nálade. Je však zo zdravotného hľadiska ešte dôležitejší. Najmä v zime ho však nemáme dostatok. Je to preto, že sa získava primárne zo slnečného žiarenia.

Ak žena trpí nedostatkom tohto vitamínu, mala by sa aj počas zimy rozhodnúť tráviť pod slnkom každý deň aspoň 30 minút, prípadne zvoliť doplnok výživy, pri ktorom vám odpadnú všetky starosti, či ste boli na slnku dostatočne dlho. Ak by ste totiž trpeli nedostatkom, hrozili by vám tieto riziká:

1. Nebudete v takej kondícii, ako by ste mohli byť
Nízka hladina vitamínu D ovplyvňuje činnosť svalov a znižuje celkovú kondičnú výkonnosť športovca. Ak ho nebudete mať dostatok, nedosiahnete svoj potenciál v sile, vertikálnych skokoch, šprintoch. Trpieť bude proteínová syntéza, ktorá je dôležitá pri budovaní svalov. Budete trpieť väčším rizikom zápalov, ktoré zhoršia svalovú bolesť po tréningoch a znížia efektivitu regenerácie.

2. Zvýšená pravdepodobnosť cukrovky
Vedci zistili, že ľudia s nedostatkom vitamínu D majú vyššiu pravdepodobnosť toho, že sa u nich rozvinie cukrovka. Prekvapivým zistením však je, že toto riziko z nedostatku vitamínu D je vyššie ako u ľudí s obezitou. Vedci predpokladajú, že je to vplyvom vitamínu D na proces metabolizácie glukózy.

3. Problémy s infekciami dýchacích ciest
Nízka hladina vitamínu D v ľudskom tele je spojená s vyšším rizikom infekcií horných i dolných dýchacích ciest. Riziko vzniku zápaľu plúc je vyššie dva a pol násobne. Nedostatok tohto vitamínu oslabuje vašu imunitu a tak sa neviete tak dobre brániť vírusom.

4. Smerovanie k demencii
Ak nebudete tráviť dostatočný čas na slnku riskujete, že sa riziko demencie a Alzheimerovej choroby u vás zvýši až dvojnásobne. Ľudia s nedostatkom vitamínu D majú podľa britských vedcov o 53 % vyššie riziko ako ľudia, ktorí ho majú dostatok. Tí, ktorí trpia vážnym nedostatkom, majú toto riziko vyššie dokonca až o 125 %.

5. Zvýšené riziko predčasnej smrti
Ľudia s nedostatkom vitamínu D majú o 35 % vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú vďala srdcovocievnym problémom a o 14 % vyššiu pravdepodobnosť, že im život skráti rakovina. Ľudia, ktorí užívajú doplnok výživy s vitamínom D, majú o 14 % nižšie riziko predčasného úmrtia bez ohľadu na jeho dôvod.

zdroj: shape

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
trening-celeho-tela-ktory-mozete-robit-hocikde-na-schodochTréning celého tela, ktorý môžete robiť hocikde na schodochako-pomoze-jedenie-vajec-zenam-k-chudnutiuAko pomôže jedenie vajec ženám k chudnutiu?veci-ktore-vam-nikto-pri-starte-cvicenia-nepovieVeci, ktoré vám nikto pri štarte cvičenia nepovie tipy-vdaka-ktorym-budete-mat-ploche-brusko-zdravym-sposobomTipy, vďaka ktorým budete mať ploché bruško zdravým spôsobom preco-by-mali-zeny-venovat-cas-bojovym-sportomPrečo by mali ženy venovať čas bojovým športom?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Magazín úspechu
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist