SlovakFitness.sk

Výživa 22. 12. 2017

Ktoré čaje sú najzdravšie?

ikonka
Šálka čaju dokáže mať na vás upokojujúce účinky a veľa sa hovorí aj o jeho vplyve na zdravie. Existuje však niekoľko druhov čajov a my si ich v tomto článku porovnáme, aby sme zistili, ktorý z nich je pre telo najprospešnejší.

Jednotlivé druhy čajov majú iný vplyv na zdravie, pretože majú odlišné zloženie alebo sú vyrábané odlišným procesom.

Čierny čaj

Čierny čaj je vyrobený z listov, ktoré boli úplne zoxidované, a preto v ňom nie je až tak veľa antioxidantov. Napriek tomu je však prospešný pre zdravie srdca a redukovanie hladiny cholesterolu. Dokáže tiež človeku dodať energiu, čo je jeho prednosťou, keďže obsahuje viac kofeínu ako napríklad zelený čaj.

Zelený čaj

Zelený čaj je plný zdraviu prospešných antioxidantov, ktoré vám pomáhajú upevňovať zdravie z dlhodobého hľadiska. Zelený čaj, ktorého listy neprešli oxidáciou, bojuje aj proti určitým ochoreniam – redukuje riziká kardiovaskulárnych porúch a dokonca aj rakoviny.

Biely čaj

Pre vhodnú kombináciu kofeínu s antioxidantmi nazývanými katechíny, je popíjanie bieleho čaju nápomocné pri chudnutí. Spomedzi čajov je najmenej spracovaný a jeho listy sú mladé a neoxidované, čo sa neodráža len na chuti, ale aj na vyššom množstve polyfenolov, ktoré majú antibakteriálne, protiplesňové a antivirálne vlastnosti.

Špeciálne druhy čajov

Existujú ešte rôzne špeciálne druhy čajov. Jednými z tých populárnejších sú „čaje na chudnutie“ alebo „detoxikačné čaje“. Z hľadiska toho, na čo sa využívajú, sa však nevyplatia. Často je za ich tajomstvom skrytý len vyšší obsah kofeínu, ktorý pomôže stratiť váhu vďaka vode, nie tukom, či látkam, ktoré slúžia ako preháňadla, ktoré môžu mať na vás neželaný účinok. Ak chudnete, lepšie je dať si do poriadku výživu.

Existujú potom aj menej rozšírené čaje, ako je kombucha, ktorý vznikol z rovnomennej huby objavenej kórejským lekárom s menom Kombu. Tento čaj môže byť výborným zdrojom probiotík, ktoré sú prospešné pre žalúdočnú mikroflóru a zlepšenie trávenia. Posilňuje imunitný systém a pomáha pri únave. Obsahuje však veľa cukru a niektoré druhy aj alkohol.

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
najlepsie-zdroje-vlakninyNajlepšie zdroje vlákniny co-o-vas-hovori-vase-oblubene-jedloČo o vás hovorí vaše obľúbené jedlo ryza-biela-je-dobra-hneda-este-lepsiaRyža - biela je dobrá, hnedá ešte lepšia10-jedal-vhodnych-pre-vytrvalcov10 jedál vhodných pre vytrvalcov mozete-byt-zavisli-na-cokoladeMôžete byť závislí na čokoláde?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist