SlovakFitness.sk

Suplementy 22. 05. 2013

Vitamínové doplnky

ikonka
Jedným z najkomplikovanejších aspektov pri posilňovaní je suplementácia. Každého zaujíma čo, koľko a kedy ma užívať. Niekedy ide o frustrujúci proces, pri ktorom sa ľahko prehliadnu základy i cieľ suplementácie ako takej. A to bráni vo vašom napredovaní.

Je ľahké zabudnúť na to, že sa bunky tela spoliehajú na určité biochemické reakcie pre poriadne metabolické fungovanie, rast a údržbu telesných funkcií. Tieto reakcie záležia od vitamínov a minerálov. Bez nich sa nič nestane. Ak by len jedna takáto dôležitá látka chýbala, mohlo by to ovplyvniť váš progres v tréningovom snažení.

V skutočnosti veľa kulturistov prehliada význam základných doplnkov výživy, ku ktorým patria vitamíny a minerály. Tie by mali byť základom, no väčšinou sa za ne nesprávne označujú gainery či proteíny. Sú síce tiež dôležité, ale vež vitamínov by sa svalový rast spomaľoval, hustota kostí by sa znižovala a všetky telesné systémy by mohli začínať zlyhávať.

Vitamínové a minerálové doplnky sú základom pre zaistenie toho, aby telo fungovalo čo najefektívnejšie. Prečo tomu tak je? Jednoducho povedané, bez nich by nebolo možné pretaviť jedlo, ktoré prijmeme, na potrebné hormóny, tkanivá a energiu.

Vitamíny sú organické látky, ktorých funkciou je podporiť kroky proteínov, ktoré spôsobujú chemické reakcie, ako svalový rast, spaľovanie tukov či produkcia energie. Poznáme vitamíny rozpustné v tukoch – vitamín A, vitamín D, vitamín E a vitamín K; a rozpustné vo vode – vitamíny skupiny B a vitamín C.

Minerály sú neorganického pôvodu a ich hlavnou funkciou je zaistiť, že mozog prijíma správne signály z tela, že sú tekutiny v tele v rovnováhe a či je dostatočne zabezpečená svalová kontrakcia či produkcia energie pre budovanie svalov a zosilňovanie kostí. Medzi minerály patria: sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, chlór a síra.

Dostať do tela všetky tieto látky v potrebnom množstve z jedla by bolo náročné a preto je vhodnou alternatívou užívanie suplementov. Sú dostupné v každej lekárni a existujú aj v komplexných balíčkoch, ktoré vám bez starostí dodajú do tela všetko potrené. Existujú multivitamíny i multiminerály. Nemusíte tak kupovať zvlášť vitamín C, zvlášť vitamín D a podobne.

Najlepšie sú však komplexné suplementy, ktoré v sebe obsahujú multivitamíny i minerály. Sú síce o čosi drahšie, ale nebudete si pri nich musieť lámať hlavu a jedna tabletka denne vám prinesie všetko potrebné.

Tak ako pri každých doplnkoch, aj tu platí, aby ste si podrobne prezreli zloženie. Ak nejakú ingredienciu nepoznáte, obráťte sa na certifikované výživového odborníka alebo to konzultujte s doktorom. To isté platí, ak si nie ste istý, či suplement, ktorý užívate je to správne orechové.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
co-je-to-berberin-a-preco-by-mohol-byt-pre-vas-prinosnyČo je to berberín a prečo by mohol byť pre vás prínosný? tieto-tri-latky-vam-pomozu-schudnutTieto tri látky vám pomôžu schudnúťmate-po-styridsiatke-toto-su-suplementy-pre-vasMáte po štyridsiatke? Toto sú suplementy pre vásznaky-toho-ze-uzivate-az-prilis-vela-probiotikZnaky toho, že užívate až príliš veľa probiotíkpat-doplnkov-vyzivy-ktore-vam-po-treningu-podporia-regeneraciuPäť doplnkov výživy, ktoré vám po tréningu podporia regeneráciu
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist