Tréning

Chcete získať z kľukov viac? Robte tieto veci

08. januára 2018
Chcete získať z kľukov viac? Robte tieto veci
Kľuky sú na pohľad jednoduchým cvikom, ktorý je podceňovaný. Tí, ktorí ich majú v obľube vedia, že v skutočnosti ide o veľmi efektívny cvik pre rozvoj hornej časti tela. A túto efektivitu možno ešte zvýšiť.

Hoci ide o známy a jednoduchý cvik s vlastnou váhou tela, mnoho ľudí sa pri kľukoch dopúšťa množstva chýb, ktoré znižujú ich prínos. Týchto päť tipov vám, naopak, pomôže ich prínos zvýšiť, či už budujete silu alebo svaly:

1. Spevnite si stred tela
Počas kľukov by ste nemali zaguľaťovať chrbát. Tomu pomôže, keď si spevnite stred tela napnutím brušných svalov. Pomôže to znížiť riziko problémov s chrbtom a zároveň vás to udrží v správnej pozícii cvičenia, pri ktorom aj viac posilníte práve dôležitý stred tela.

2. Lakte majte bližšie k telu
Bežným neduhom je odťahovať lakte naširoko od tela. To zaťažuje viac ramenné kĺby a znižuje efektivitu cvičenia. Lakte by ste mali viac približovať k telu, ruky by mali byť pod ramenami. Okrem toho, že znížite riziko problémov s ramenami, zvýšite aj rozsah pohybu a zapojenie prsných svalov, tricepsov či latissimov.

3. Napnite sedacie svaly
Sedacie svaly často patria medzi tie najmenej využívané. Tým, že ich počas kľukov napnete, si budete chrániť svoju dolnú časť chrbta, pomôžete si k lepšiemu držaniu tela a pomôžete si počas cvičenia udržať neutrálnu pozíciu chrbtice.

4. Prsty rúk majte od seba
Nemávajte pri kľukoch prsty na rukách spolu. Namiesto toho aby všetky smerovali vpred, by ste ich mali roztiahnuť tak, aby palce ukazovali k sebe a zvyšné prsty smerovali rôznymi smermi. Skúste teraz akoby uchopiť podlahu. Týmto spôsobom, si viac spevnite latissimy a tricepsy. Do cviku zapojíte viac svalov hornej časti tela.

5. Tlačte zem od seba, nie seba od zeme
Namiesto toho, aby ste sa jednoducho tlačili od zeme, si predstavte, že zem odtláčate od seba. Tento jednoduchý trik sa prenesie do napätia v celom tele a využijete tak pri cvičení väčší počet svalov celého tela.