Tréning

Sedemminútový vedecky podložený tréning

07. júla 2016
Sedemminútový vedecky podložený tréning
Denník New York Times priniesol zaujímavý tréning, ktorý dosiahne efektivitu dlhých tréningových jednotiek len v priebehu sedem minút trvajúceho cvičenia. My sa s ním s vami podelíme. Najlepšie na ňom je, že je vedecky podložený.

Tréning obsahuje 12 cvičení, pri ktorých sa využíva len váha vlastného tela, stolička a stena. Tento plán napĺňa najnovšie požiadavky vysoko intenzívneho výkonu, ktorý len v priebehu krátkej doby náročnejšieho cvičenia spôsobí pozitívne výsledky pre vaše telo.

„Sú veľmi dobré dôkazy toho, že vysoko intenzívne intervalové cvičenie poskytuje mnoho fitness výhod predĺženého tréningu, ale v omnoho kratšom čase,“ skonštatoval Chris Jordan z floridského Inštitútu ľudskej výkonnosti.

Jordan a jeho kolegovia zostavili program, počas ktorého sa 12 cvikov vykonáva 30 sekúnd a medzi nimi nasleduje prestávka, ktorá trvá len 10 sekúnd. Regenerácia svalov bola dosiahnutá výberom cvikov, ktoré významne neprecvičujú rovnakú partiu v dvoch cvikoch po sebe. Pri cvikoch 8 a 12 udržiavate telo v statickej polohe 30 sekúnd, pri iných cvikoch sa snažíte urobiť čo najviac opakovaní v priebehu pol minúty.

Samotné cviky sa koncentrujú hlavne na zaťaženie väčších svalov a behom jedného tréningu sa odcvičia svaly celého tela. Týchto sedem minút by pre vás malo byť náročných, no po nich už máte celý deň voľno a čerpáte z tréningu mnohé výhody. Odporúča sa cvičiť trikrát týždenne.

Cviky v presnom poradí:

1. Poskoky s odrazom znožmo (jumping jacks)

2. Imaginárna stolička (wall sit)

3. Kľuky

4. Skracovačky

5. Výstupy na stoličku

6. Drepy

7. Tricepsové kľuky na stoličke

8. Doska (plank)

9. Vysoké kolená

10. Výpady

11. Kľuky s vytáčaním