Suplementy

Kedy konzumovať proteínové nápoje?

06. júla 2016
Kedy konzumovať proteínové nápoje?
Proteínové nápoje namiešané z bielkovinových doplnkov výživy sú najdôležitejším krokom v suplementácii pri snahe naberať svalovú hmotu alebo ju udržiavať pri procese spaľovania podkožného tuku. Kedy a aké by sa ale mali konzumovať?

K absolútne kľúčovým časom prijímanie srvátkového proteínu patrí ráno po zobudení a okamžite po tréningu. Odporúča sa však konzumovať proteíny aj pred tréningom a pred spaním. My si spomenieme aj ďalšie možné obdobia ich využitia počas dňa i noci.

Okamžite po tréningu

Ak by ste mali skonzumovať len jednu dávku proteínu denne, uistite sa, že to bude hneď po tréningu. Ide totiž o najlepší čas pre príjem srvátkového proteínu, ktorý po tréningu dodá telu stavebný materiál potrebný pre obnovu a rast svalovej hmoty. Navyše, ak telu bielkoviny nedodáte, začne si ich brať samo zo svalov, aby tak napravilo svalové poškodenia v precvičovaných oblastiach. O svaly tak budete prichádzať. Tiež by ste mohli jednu dávku pridať aj hodinu po cvičení, ale tam skôr odporúčame prijať bielkoviny z pevnej stravy.

Ako prvú vec po zobudení

Ako už sme vyššie spomínali, konzumácia proteínu ráno je kľúčová. Hneď ako vstanete by ste mali vypiť tento nápoj, pretože v noci telo nejedlo a je hladné po živinách. Jednoznačnou voľbou v tomto prípade je tiež srvátkový proteín, ktorý sa do svalov dostane rýchlejšie a tiež naštartuje váš metabolizmus. Potom však nezabudnite aj na dobré raňajky.

Ako poslednú vec pred spaním

Keďže v noci spíte niekoľko hodín, telo počas nej hladuje. Pripravte ho na noc konzumáciou proteínu tesne pred spaním tak, aby boli svaly zásobované bielkovinami dlhšie. V tomto prípade je najlepšie využiť kazeínový proteín, ktorý sa pomalšie strávi. Môžete tiež skúsiť kombináciu srvátkového a kazeínového.

Medzi jedlami

Jesť by ste mali pravidelne každé dve až tri hodiny, čo znamená, že denne skonzumujete päť až šesť porcií jedál. Nie vždy sa dá táto potreba vykryť pevnou stravou, a preto sa hodí nahradiť jedlo proteínovým doplnkom. Využiť sa to dá napríklad medzi raňajkami a obedom, či obedom a večerou. Hodia sa k tomu proteín srvátkový či lacnejšie vaječný alebo sójový.

S jedlami

Ako už sme spomínali, denne by ste mali jesť pomerne frekventovane. Nie vždy sa však podarí zahrnúť do každého jedla aj dostatok bielkovín a vtedy sa zíde doplniť ich formou suplementácie. Nemusíte sa pritom trápiť, či ide o proteín srvátkový, vaječný či sójový.

V strede noci

Možno sa tomuto začudujete, ale proteíny sa konzumujú aj v strede noci. Nastavíte si budík, zobudíte sa, namiešate si koktail, vypijete ho a idete opäť spať. Využívajú to hlavne kulturisti. Ak máte súťažné ambície, vyskúšajte si namixovať kombináciu srvátkového a kazeínového proteínu. Pre bežných ľudí to však neodporúčame. Radšej si doprajte kvalitný spánok.

Pred tréningom?

Úmyselne sme si nechali túto alternatívu na koniec. Je totiž bežné, že si cvičenci dávajú proteínový doplnok aj pred tréningom. Lepšie však urobíte, ak si ho pred ním nedáte, pretože tak znížite efektivitu príjmu potréningových nápojov. Telo totiž potom bude krv navádzať viac k tráveniu predtréningovej porcie bielkovín ako do svalov, kde cez ňu treba dodať potrebné živiny.

Letný režim, pôvodne z : 29.5.2013