1. Bojujte proti infekciám zeleninou - zeleninová polievka, v ktorej je cesnak alebo cibuľa, je zdrojom efektívnych látok v boji proti infekciám. Ak obsahuje mrkvu alebo zemiaky, je aj efektívnym nástrojom v boji proti zápalom.
2. Stráňte sa cukru - už len desať čajových lyžičiek cukru ovplyvňuje schopnosť bielych krviniek bojovať proti baktériám. Slaďte radšej prírodnými sladidlami ako je stevia.
3. Vyberajte si zdravé tuky - príjem tukov je dôležitý, tajomstvom je len vyberať si tie správne druhy. Vyhýbajte sa najmä trans tukom a prijímajte nenasýtené rastlinné tuky, ktoré podporujú budovanie buniek a hormónu, ktorý pomáha podporovať reakciu imunitného systému na infekcie. Nasýtene živočíšne tuky majú opačný vplyv.
4. Jedzte ryby - tučné ryby, ako sardinky či makrely, obsahujú bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny, ktoré regulujú funkciu imunitného systému a zvyšujú odolnosť tela voči zápalom. Takisto potláčajú rast rakovinových buniek.
5. Jedzte hríby - vzácna huba reishi stimuluje produkciu T-lymfocytov, ktoré chránia telo pred infekciami. Takisto podporujú spánok a znižujú hladinu stresu.
6. Jedzte viac citrusových plodov - v pomarančoch, citrónoch, limetkách či grapefruitoch nájdete veľa vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém.
7. Jedzte mandle - hrsť neošúpaných mandlí denne podporí schopnosť bielych krviniek zisťovať prítomnosť vírusov, a tak efektívnejšie zabránia ich rozšíreniu v tele.
8. Zasmejte sa - smiech podporuje váš imunitný systém aj náladu, pretože zvyšuje hladinu látok, ktoré podporujú boj proti baktériám a vírusom.
9. Zaspievajte si - nemeckí vedci zistili, že spievanie aktivuje slezinu a pomáha zvyšovať hladinu protilátok v krvi a tým podporovať imunitu.
10. Pravidelne sa hýbte - pri cvičení produkujete viac krviniek, ktoré útočia na neželané baktérie. Ľudia, ktorí cvičia v miernej intenzite päť až šesťkrát týždenne, sú podľa jedného výskumu až o 50 % zdravší.
11. Dostatočne oddychujte - ak pravidelne cvičíte, nezabúdajte ani na dostatok oddychu, pretože intenzívne cvičenie môže znížiť hladinu látok bojujúcich proti baktériám. Počas spánku a pokoja ich hladina rastie.
12. Dajte si pozor na chlad - jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorých končatiny boli vystavené chladu, boli náchylnejší na nádchu a chorobu ako tí, ktorí sa udržovali v teple.
Čítať ďalší článok:
Aká je pravda o sťahovaní hornej kladky? Zdieľať na Facebooku