Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 29. 07. 2016

Sacharidové vlny – spaľujte tuky efektívnejšie

ikonka
Mnoho ľudí udržujú nesprávne diéty a v tom lepšom prípade zvolia jedálniček bohatý na bielkoviny a chudobný na sacharidy. Ich dlhodobý nedostatok však spomalí metabolizmus a chudnutie sťaží. Sacharidové vlny sú metódou, ktorá tomuto javu bráni.

Princípom tejto veľmi obľúbenej techniky spaľovania tukov je narábanie s príjmom sacharidov, čo zabezpečí udržovanie metabolizmu na čo najvyššej úrovni aktivity a tým pádom zefektívnenie chudnutia.

Táto metóda je spoľahlivá a už veľa ľudí pri nej dokázalo schudnúť výrazné množstvo kilogramov, aj 20 v priebehu dvoch mesiacov (v hraničných prípadoch!). Nie je však až tak extrémna (ako napríklad CKD) a s trochou snahy ju so skvelými výsledkami absolvuje aj „normálny človek“.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak pravidelne posilňujete, umožňuje tiež lepšie zvládať tréningovú záťaž, pretože pri konštantne nízkom príjme sacharidov by výrazne ubudla energia cvičenca a to v tomto prípade až tak nehrozí.

Princíp sacharidových vĺn je veľmi jednoduchý. Snažíte sa prijímať viac bielkovín, minimum tukov a jediné, čo si všímate sú sacharidy. Treba sa zmieriť s tým, že najťažšou častou bude váženie potravín, aby ste sa uistili, že sa trafíte do stanoveného denného príjmu sacharidov.

Práve s ním sa narába v rámci určitého počtu dní a vytvárajú sa tak pomyslené vlny. Napríklad v priebehu týždenného obdobia môže príjem sacharidov vyzerať takto: 50-100-150-200-300-400-500. Čísla predstavujú množstvo sacharidov v gramoch a pomlčky oddeľujú jednotlivé dni. Cyklus zopakujeme niekoľkokrát, neodporúčame však dlhodobo.

Množstvo prijímaných makroživín je závislé na hmotnosti, pohlaví a somatotype osoby. Bielkovín by ste mali prijímať 1,5 – 2 gramy na kilogram hmotnosti a tuky maximálne 0,5 gramu na kilogram hmotnosti. Ich príjem by mal byť konštantný a sacharidy prijímate podľa predpísanej vlny.

Sacharidový príjem by mali tvoriť predovšetkým komplexné sacharidy ako hnedá ryža, celozrnné pečivo, cestoviny, zemiaky, zelenina či strukoviny. Vyhýbajte sa potravinám s obsahom rýchlych sacharidov (vysokým glykemickým indexom).

Dôležité je hlavne v nízkosacharidových dňoch prijímať vlákninu, nezabúdať na dostatočný príjem vody a využiť minerálne a vitamínové doplnky. Pripravte sa tiež na to, že nízkosacharidové dni budú náročné aj mentálne, no tiež neskoršie vás znova postavia na nohy. A ako bonus, každé dva týždne si môžete dopriať maškrtný deň, kedy nič počítať nemusíte.

Sledujte si tiež priebežne váhu. Ak chudnete príliš rýchlo, treba príjem sacharidov o čosi zvýšiť (v ďalšom týždni môžete skúsiť inú vlnu, napr.: 100-150-200-250-300-350-450). Bežný človek by v optimálnom prípade nemal schudnúť viac ako 1,5 kilogramu týždenne.

Nezabudnite, že diétu zefektívnite aj pravidelným aeróbnym tréningom a z dlhodobého hľadiska je dobré aj začať cvičiť s činkami. Tréningy sa vyplatí dávať v dni s nízkym príjmom sacharidov, kým pri tom vyššom môžete dopriať telu priestor pre regenerovanie.

Článok bol pôvodne vydaný 31.5.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist