Zaujímavosti 14. 10. 2018

Fakty, ktoré ste o svojom vlastnom tele nevedeli I.

ikonka
V dvojdielnej minisérii sa pozrieme na dokopy 20 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré nie sú až také známe a ktoré vás možno aj prekvapia. V tomto článku prichádza na rad prvá desiatka týchto zaujímavostí.

1. Vaše srdce udrie mimoriadne často - koľkokrát vám udrie srdce počas vášho života? Myslíte si, že to bude v radoch miliónov? V skutočnosti srdce priemerného človeka zaznamená okolo troch miliárd úderov.

2. Vaša kostra je vlhká - ľudské telo je tvorené prevažne vodou, to ste už asi počuli. Viete však, že tekutiny nie sú len v svaloch, pokožke a orgánoch? Takmer jednu tretinu kostry tvorí voda.

3. Pre baktérie ste ako vesmír - bojíte sa baktérií? Tak toto radšej ďalej nečítajte. Vedci zistili, že 70-kilogramový človek má v sebe asi 38 triliónov baktérií, čo je skoro toľko, ako má vaše telo buniek.

4. Vaše kýchnutie „zájde“ ďaleko - dlho sa verilo, že čiastočky po kýchnutí putujú rýchlosťou 160 km/h. Zistilo sa, že ich rýchlosť je v skutočnosti 16 km/h. Napriek tomu je to stále úctyhodné a svedčí to o tom, že zájdu ďalej, ako si možno myslíte. Preto ruku pred ústa...

5. Máte milióny potných žliaz - v tele sa nachádzajú dva až štyri milióny potných žliaz, pričom väčšina z nich je umiestnených na „nezapáchajúcich“ častiach, na dlaniach, čele, lícach či na chodidle.

6. Máte viac chlpov, ako si myslíte - ľudia sa rodia s asi 5 miliónmi vlasových vačkov. Len 100 tisíc je pritom lokalizovaných na temene hlavy, z ostatných vyrastajú chlpy na zvyšku tela. Vlasy rastú pritom rýchlejšie u mužov.

7. Všetci sme rovnakí - telo každého človeka je zložené z rovnakých prvkov, pričom kyslík, uhlík, vodík a dusík tvoria 96,2 % tela. Je pozoruhodné, že spojením všetkých prvkov vznikne telo, ktoré je schopné robiť najrôznejšie veci a vytvárať tisíce myšlienok denne.

8. Každý nádych sa počíta - dýchate bez toho, aby ste o tom vôbec rozmýšľali. Denne pritom urobíte 17 280 až 23 040 nádychov. Je to automatický zvyk, ale dokáže mať pre vás prospešné účinky (zlepší koncentráciu, dodá vám energiu, podporí náladu), ak sa naučíte narábať s dychom.

9. Pľúca sú skutočne obrovské - dýchanie majú na starosti pľúca. Na prvý pohľad nejde až o taký veľký objekt, no tento orgán má plochu, ktorá by dokázala pokryť polovicu tenisového kurtu. Niekto dokonca tvrdí, že aj celý.

10. Pre toto potrebujete piť vodu - spolu s výdychom sa z tela dostáva preč voda. Množstvo, ktoré telo opúšťa, sa výrazne zvyšuje pri cvičení. Pri ňom môžete prísť o 60 až 70 mililitrov za hodinu. Preto je dôležité piť vodu.

Ďalšia časť už čoskoro.

Zdroj: Reader’s Digest

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist