SlovakFitness.sk

Tréning 05. 11. 2018

Ako sa zotaviť z tréningu efektívnejšie?

ikonka
Väčšinou to u cvičencov býva tak, že na regeneráciu nemyslia, keď sú ešte mladí. To, že ide o dôležitú súčasť posilňovania, sa naučia až ako starší a často ťažkou cestou. Uvedomte si, že kvalitná regenerácia neznižuje len riziká zranení, ale podporuje aj vašu snahu.

Ak chcete trénovať bez zranení a podávať lepšie výkony, musíte dbať na to, aby ste využívali svoje voľné dni správne. Prinášame vám päť spôsobov, ktoré vám umožnia zotaviť sa z tréningu efektívnejšie a pripravia vás teda lepšie aj na ďalšiu tréningovú jednotku.

1. Zotavujte sa ako profesionáli
Už dávnejšie sa v profesionálnom športe začala klásť zvýšená pozornosť regenerácii. Športovci alebo celé tímy, ktoré majú často skvelé zázemie, si už dávno uvedomili, že aby sa im darilo lepšie, musia dbať aj na oddych. Z tohto sa môžete poučiť aj vy. Urobte si svoju domácu úlohu a nájdite si spôsoby, akými sa elitní športovci zotavujú a porozmýšľajte, či by sa to nemohlo hodiť aj vám.

2. Namiesto liekov strava a voda
Strava je tiež nevyhnutnou súčasťou procesu regenerácie a možno aj tou najdôležitejšou. Samozrejme, že sa dôraz kladie na bielkoviny, no treba prijímať aj iné živiny, ktoré podporujú zotavovanie. Telo potrebuje aj dostatok sacharidov, elektrolytov a tekutín. Treba piť veľa vody! Treba tiež obmedzovať zápalové procesy jedlami, ako sú čučoriedky či zázvor. Prospešné sú aj omega-3 mastné kyseliny.

3. Poleňošte si
V prvom rade potrebujete spávať viac, aby sa telo dokázalo rýchlejšie zotaviť. Minimálne potrebujete 7 a pol hodiny kvalitného neprerušovaného spánku. Tiež nie je zlé nič na tom, ak si popoludní na 20-30 minút zdriemnete. Nedostatok oddychu znižuje výkonnosť, koncentráciu, oslabuje imunitu a podporuje zápalové procesy.

4. Vyvarujte sa alkoholu
Niektorí cvičenci si pod relaxom predstavia piatkový večer, zábavu do rána a alkohol. Nanešťastie, toto všetko regenerácii nepomôže. Alkohol je obzvlášť zlý, aj keby išlo len o pár pív. Najhorší prehrešok je, keď si ho niekto dá hneď po letnom tréningu, čo nebýva až taký vzácny jav. Alkohol bráni schopnosti tela obnovovať svalové vlákna a má negatívny vplyv aj na hladinu vody na bunkovej úrovni.

5. Zoberte zodpovednosť na seba
Za zranenie, bolesť alebo nejaký problém nemusíte byť zodpovedný, ale za zotavovanie zodpovednosť musíte vziať na seba. Znamená to, že si vytvoríte plán aj pre zotavovanie. Môžete mať plán pre tréningy, ale mali by ste plánovať aj aktivity, ktoré pomáhajú s regeneráciou, či ide o stravu, doplnky výživy, spánok, pomer oddychu k záťaži, meditáciu a podobne.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
dodatocna-zataz-u-zhybov-nemusi-byt-najlepsi-napad-co-robit-namiesto-tohoDodatočná záťaž u zhybov nemusí byť najlepší nápad. Čo robiť namiesto toho?akymi-sposobmi-si-z-behania-mozete-opat-urobit-zabavuAkými spôsobmi si z behania môžete opäť urobiť zábavu?kruhovy-trening-ktory-vam-pomoze-spalit-tukyKruhový tréning, ktorý vám pomôže spáliť tukyznaky-ktore-vam-hovoria-ze-by-ste-mali-prestat-s-cvicenimZnaky, ktoré vám hovoria, že by ste mali prestať s cvičenímako-si-udrzat-ramena-zdrave-a-vyhnut-sa-ich-bolestiAko si udržať ramená zdravé a vyhnúť sa ich bolesti?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist